7 °C

'Göçmen mutabakatına uyuluyor'

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Muzalas, Türkiye ile AB arasındaki mutabakata ilişkin olarak, "Şimdiye dek yerine getirildi" dedi.

'Göçmen mutabakatına uyuluyor'

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Vekili Yannis Muzalas, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki göçmen mutabakatına ilişkin, "Şimdiye dek mutabakat yerine getirildi. Buna uyulmadığını gösterecek bir sığınmacı akını yok." ifadesini kullandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Muzalas, mutabakat sonrası Yunan adalarına gelen göçmen sayılarının "sıfır ila yüz" arasında değiştiğini belirtti.

Muzalas, "Şimdiye dek mutabakat yerine getirildi. Buna uyulmadığını gösterecek bir sığınmacı akını yok." değerlendirmesinde bulundu.

Muzalas, geçen yılın aynı dönemine oranla adalara gelen göçmen sayısının yüzde 95-97 oranında azalış kaydettiği bilgisini paylaştı.

'B planı diye bir ifadem yok'

Muzalas'ın dün AB'nin Türkiye'ye ilişkisinin bozulması durumunda uygulayacak bir B planı olması gerektiğini söylediği bildirilmişti. Bakan Muzalas bugün bunu yalanladı. Olayları yakından takip ettiklerini ve endişeli olduklarını anlatan Muzalas, Alman Bild gazetesinde yayımlanan röportajına değinerek, "Avrupa'nın Türkiye'deki olayların ardından bir B planına ihtiyacı bulunduğu gibi bir ifadesinin olmadığını" bildirdi.

Açıklamada, Yunanistan'ın AB-Türkiye mutabakatına odaklandığı vurgulanırken, uzlaşmanın, Avrupa tarafından desteğe ve Türkiye tarafından da anlaşılan maddelere uyulmasına bağlı olduğu kaydedildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap