'Hazirandan itibaren vizesiz geçiş durumu var'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Avrupa'ya vizesiz seyahate ilişkin, "Hazirandan itibaren Türk vatandaşları için vizesiz geçiş durumu var." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ekonomi Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi tarafından düzenlenen Dünya Türk Girişimciler Kurultayında, "Bakanlar Oturumu" gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, burada yaptığı konuşmada temsilcilik oranında yüzde 40 civarında artış gerçekleştirdiklerini, 12 yıl önce 169 olan temsilcilik sayısını 234'e çıkardıklarını anlattı.

"İlişkilerin düzeleceğine inancımızı muhafaza etmeye devam ediyoruz"
Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yaşananlara ilişkin soru yöneltilen Koru, uçak krizinden sonra durumun değiştiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Biz Rusya'ya karşı ilkeli politikamızı devam ettiriyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. İki ülkenin çıkarı neyse onun yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu yaparken de hiçbir zaman milli menfaatlerimizden taviz vermiyoruz. Girişlerde vize istiyoruz. Biz henüz vizeyi aynı şekilde kaldırmadık. İlişkilerin önümüzdeki dönemde düzeleceğine olan inancımızı muhafaza etmeye devam ediyoruz."

Avrupa'ya vizesiz seyahat
Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Haziran'dan itibaren Türk vatandaşları için Avrupa'ya vizesiz geçiş olabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bununla ilgili 72 kriter öngörülmüştü. Bunun şu an yarısı tamamlanmış durumda. Kalan 36 maddenin de yaklaşık 35-40 tanesi önümüzdeki günlerde tamamen sonlanmış olacak."