4 °C

'İç barış sadece Türkiye'yi ilgilendirmiyor'

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Türkiye'deki iç barışın sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir konu olmadığını Suriye sorunu ve Avrupa'daki mülteci sorunu ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.

'İç barış sadece Türkiye'yi ilgilendirmiyor'

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, güvenlik güçlerinin Güneydoğu'daki operasyonunun sivil halkı hedef alan bir hale dönüştüğünü savunarak, Türkiye'deki iç barışın sadece Türkiye'yi ilgilendirmediğini, uluslararası toplumun hükümete ve PKK'ya müzakerelere dönülmesi için ısrarlı bir şekilde çağrı yapması gerektiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin PKK'nın şehir yapılanmalarına karşı 15 Aralık'ta bazı ilçe ve mahallelerde başlattığı operasyonlar devam ederken, gerek operasyon gerekse PKK'nın eylemlerinden  sivil halk da zarar görüyor.

Temaslarda bulunduğu Brüksel'de Reuters'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, hükümetin şehirlerde PKK'ya karşı operasyon düzenlediğini söylediğini ancak ağır tank ve top atışları, sokağa çıkma yasakları nedenleriyle 200 kadar sivilin yaşamını yitirip, yüz binlercesinin ise zarar gördüğünü kaydetti.

"Operasyonlar sivil halkı da hedef alan bir hale dönüştü" diyen Demirtaş, operasyonların ve PKK'nın silahlı eylemlerinin siyasi çözüm arayışını zora soktuğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Barış süreci konusunda uluslararası toplumun hem PKK hem de Türk hükümetine açık şekilde ateşkes ve sağlıklı müzakereye dönüş çağrısı yapması ve bunu ısrarlı şekilde tekrarlaması lazım. Uluslararası toplumun bu konuda yeterince baskı oluşturmadığını düşünüyoruz. Çünkü Türkiye'deki iç barış sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir konu değil, Suriye sorunu ve Avrupa'daki mülteci sorunu ile doğrudan bağlantılı."

PKK ile hükümet arasında yaklaşık 2.5 yıl sürdürülen çözüm süreci Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın deyimiyle geçen yıl "buzdolabına kaldırılmıştı."

Demirtaş, uluslararası toplumun çözüm için daha çok baskı uygulaması ve tarafları müzakerelere çekmek için ısrarcı olması durumunda müzakerelere dönüşün mümkün olabileceğini kaydederek, "Yoksa giderek derinleşen ve yaygınlaşan bir savaş gerçeği ile karşı karşıya kalırız" diye konuştu.

Bölgedeki sivil ölümler için gerek Avrupa gerekse Türkiye'den heyetlerin oluşturulup inceleme yapmasını önerdiklerini ancak bunun kabul edilmediğini belirten Demirtaş, şunları kaydetti:

"İddiaların netleşmesi için bağımsız, tarafsız bir soruşturma istiyoruz. Ama hükümet ısrarla soruşturmadan kaçıyor. PKK'nın yol açtığı sivil ölümler varsa bunların da ortaya çıkmasını istiyoruz."
              
"Otoriter rejimi desteklemek asla olamaz"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP'nin ısrarlı olduğu başkanlık sistemi ile kendilerinin demokratik özerklik talebinin bir araya gelip gelemeyeceğinin sorulmasına karşılık Demirtaş, şunları kaydetti:

"Bu iki konu birbiriyle tamamen alakasız, çünkü biz sadece Güneydoğu için savunmuyoruz otonomiyi. Türkiye'nin genel yönetim şeklinin değişmesi, yeniden yönetim modellerinin Türkiye'nin genelinde uygulanması gerektiğini savunuyoruz. Bizim için başkanlık da, parlamenter sistem de veya yerel yönetim de demokrasiyle bağlantılıyken anlamlıdır. O nedenle herhangi bir tek adam rejimi, otoriter rejimi desteklemek asla olamaz."

Demirtaş, AKP'nin çalışmalarına yakında başlayacak olan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na nasıl bir teklifle geleceğini bilmediklerini de belirterek, "Bütün partiler kendi tekliflerini sunduktan sonra tartışmalar başlayacak ve herkes kendi görüşünü savunacak. AKP eğer bir tek adam sistemi üzerine kurulu ve hiçbir şekilde demokrasi içermeyen bir model önerirse bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

TBMM'de grubu bulunan dört partinin de temsili ile yeniden oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun gelecek hafta ilk toplantısını yapması öngörülüyor.

"Kürtleri kabul etmeden Cenevre'de çözüm aramak boşa kürek çekmektir"

BM'nin Suriye sorununun çözümü için yarın Cenevre'de yapacağı görüşmelere PYD'nin davet edilmemesini de değerlendiren Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bütün tarafların masada olması lazım ve IŞİD'e karşı en etkili başarıyı elde etmiş olanlar PYD etrafında toplanmış olan güçler ve ağırlıklı olarak Kürtlerdir. Bu gerçeği kabul etmeden Cenevre'de çözüm aramak boşa kürek çekmektir."

Cenevre'de yapılacak Suriye barış görüşmelerine Suriyeli Kürtlerin başlıca siyasi partisi PYD Türkiye'nin itirazları nedeniyle davet edilmemişti.

Demirtaş, Türkiye'nin PYD'ye karşı olumsuz tavrını hatalı gördüklerini belirterek, "PYD düşmanlığı Kürt düşmanlığına dönüşmüş durumda. Türkiye bu konuda objektif düşünemiyor, tepkisel reflekslerle geleceği doğru olmayan bir dış politika uyguluyor" dedi.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.