9 °C

'IŞİD, Türkiye'ye kafa tutuyor'

Grup toplantısında konuşan Bahçeli, Musul'da Türk vatandaşlarının rehin alınmasıyla ilgili, ''IŞİD, Irak'ın yanında Türkiye'ye de saldırmıştır. IŞİD Türkiye'ye kafa tutmaktadır, pazarlık yapmak peşindedir'' dedi

'IŞİD, Türkiye'ye kafa tutuyor'

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Musul'da yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bahçeli, IŞİD tarafından Türk konsolosluğunda rehin alınan vatandaşlarla ilgili bir haftadır gelişme katedilmediğini belirterek, Başbakan Erdoğan'a yüklendi. IŞİD'in Türkiye'ye kafa tuttuğunu ve pazarlık peşinde olduğunu söyleyen Bahçeli, "AK Parti, IŞİD canavarını azdıran karanlık elin küflü bir halkasıdır" dedi.

İşte Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları:  

Günlerdir IŞİD’in istilasını izliyoruz. Irak sancılı ve kanlı bir parçalanmayla karşı karşıyadır.

Irak, kardeşin kardeşe ölüm yağdırdığı cehennem vadisine hapsolmuştur. IŞİD örgütü MS 4. Yüzyıldan sonra Avrupa’yı akın akın istila eden barbar kavimlerden öz itibariyle farksızdır. El Kaide’nin kuluçkasından çıkan radikal bir örgütün saldırılarına şahit olmaktadır. 150 km2lik bölgeyi bu terör örgütü ele geçirmiştir. Musul ve güney kısmını ele geçirmesiyle işgal altındaki Suriye ve Irak toprakları birbirine eklemlenmiştir. Irak ordusu çil yavrusu gibi dağılmaktadır.

"IŞİD canavarını azdıran karanlık elin küflü bir halkası"

Bu durum uluslararası hukuka ağır bir darbedir. Eli silahlı IŞİD örgütünün mezhepçi hareket ederek Irak topraklarına ilişmesi caniliğin mevzi kazanmasıdır. IŞİD Ortadoğu’nun yeni bir baş belasıdır. IŞİD’e yardım ve yataklık yapanlar, bugünlerde dökülen kanlardan doğal olarak sorumludur. Maalesef ki AK Parti' de içindedir. IŞİD canavarını azdıran karanlık elin küflü bir halkasıdır. 

Türkiye ile Suriye sınırındaki 2 geçiş kapısı IŞİD’in kontrolündedir. İşsiz, yarınsız ve vicdansız yığınlar El Kaide, El Nusra ve IŞİD gibi terör çetelerini diri ve zinde tutmuştur. AK Parti’nin bu terör gruplarıyla belli ve belirsiz mesafe koyması kalıcı sonuçlar doğurmamıştır.

"Bazı deliller AK Parti’nin hala vahşi örgütlerle aynı potada olduğuna işaret ediyor"

Dışişleri Bakanı’nın şubat ayında TV’de Suriye’yi kastederek "IŞİD denilen suç yapılanması rejimle çalışan bir yapılanma" sözü gecikmiş bir itiraftır. Muhtemel riskleri öngörememesi içine düştüğü stratejik çaresizliğin hazin bir neticesidir. Bazı deliller AK Parti’nin hala vahşi örgütlerle aynı potada olduğuna işaret etmektedir.

Musul Konsolosluğu IŞİD militanları tarafından kuşatılmıştır. Bu esnada hiçbir çatışma yaşanmadı. Bu durum bizce manidar. Özel harekat tek kurşun bile atmadı. Anlaşılan AK Parti’den giden emir de bu yöndedir. IŞİD aynı zamanda Türkiye’ye saldırmıştır. Türk bayrağını alçakça indirmiştir. Başbakan bunlar senin için bir anlam ifade ediyor mu? Sen bu esnada evladının anlamadığı lisanla rüşveti mi tarif ediyordun. Cebini parayla dolduran aslan parçası Erdoğan’dan IŞİD’e en ufak bir itiraz gelmemiştir. Başbakan Obama’dan yüz bulamayınca başkan yardımcısından telefon trafiğiyle icazet beklemiştir. Başbakan muhalefete nasıl kara çalarım derdinde. Bu nasıl kendini bilmezliktir.

Ne bitmez çalışmadır ki bir haftadır konsolosluğumuzdan silah zoruyla çıkarılan 49 vatandaşımız hala kurtarılmamıştır.

"31 vatandaşımızın akibeti meçhul"

Başbakan, IŞİD’e terörist diyememiştir. Çünkü geçmişten gelen gönül borcu, sıcak bir ilgisi vardır. İşitme sorunu varsa IŞİD BOP’un kucağında gözlerini açan bir terör örgütüdür. 31 vatandaşımızın akibeti meçhuldür.

Korkak Başbakan yine nereye sıvıştın? IŞİD Türkiye’ye kafa tutmaktadır. Aracılar vasıtasıyla pazarlık yapmak derdinde. Başbakan bunlara kafa tutmak yerine bizim IŞİD’i tahrik ettiğimizi söylüyor. Bu akılsız ve ahlaksız sözlerinin bizim nezdimizde karşılığı yoktur
Türk devleti ona buna pabuç bırakmaz. Türk vatandaşlarımızı kurtarmak AK Parti'nin siyasi şeref ve namus borcudur.

"Meydan okumanın bedelini IŞİD’e ödetecektin"

Türkiye’ye meydan okumanın bedelini IŞİD’e ödetecektin. Rehin alınan vatandaşlarımızın başına bir şey geldiğinde bunu neyle izah edeceklerini sordu ve bunlarla kendini avuttu. Başbakan ya IŞİD taraftarıdır ya da acizdir. Biz vatandaşlarımız derhal kurtarılmalı diyoruz, Başbakan laf ebeliği yapmıştır.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.