12 °C

'İspatlarlarsa makamımda durmam'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın IŞİD petrolüyle ilgili iddialarına ilişkin, 'İspatlarlarsa makamımda durmam' dedi

'İspatlarlarsa makamımda durmam'

Rusya'nın, Türkiye'nin IŞİD petrolünü satın aldığına yönelik iddialara değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Eğer ispat ederse ben cumhurbaşkanlığı makamında durmam. Ama ispat edemezse kendisi koltuğunu bırakır mı?' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş 22. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada sivil anayasaya değinerek, "1 Kasım'da önümüze açılan yeni dönemi, hep birlikte en iyi şekilde değerlendirmeli ve fırsata çevirmeliyiz. Bu tarihi fırsatı değerlendirmek, yeni anayasanın altında imzası olan herkese, inanıyorum ki şeref kazandırır. Gelin bu şeref, 26. Dönem Meclisi'ne, bu Meclis'te görev alan milletvekillerine ait olsun" şeklinde konuştu.

'İftiralar yalan'

Erdoğan, Rusya'nın iddialarına ilişkin, "Hele hele ailemi bu işe karıştırmak, o bu işin çok da ahlaki olmayan bir yanıdır ki bunu daha önce İran televizyonları yaptı. İran Devlet Başkanı ile bunu konuştum, dedim ki 'bak siz çok büyük bir yanlışın içindesiniz, eğer bu böyle devam ederse bunun karşısı çok ağır olur, bedelini siz İran olarak çok ağır ödersiniz'. On gün filan sürdü, daha sonra sitelerinden bunu kaldırdılar. Niye? Çünkü iftira, yalan, takiye üzerine kurulu sistemler bu işi daha çok kullanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

'Putin'in kendisiyle çok konuştum'

"Türkiye olarak nasıl Balkanlara, Kafkaslara, Akdeniz havzasına, Irak'a bigane kalmamız söz konusu olamaz ise Suriye'de yaşananları da kesinlikle yok sayamayız" diyen Erdoğan, "İşte onun için diyorum Rusya, Suriye'de ne arıyor? Onun için diyorum efendim neymiş; 'Birleşmiş Milletler'in kendilerine verdiği böyle bir yetki var'. Neymiş o yetki; 'Eğer o ülkenin yönetimi davet ederse gidilirmiş'. Oraya gitmek mecburiyetinde değilsiniz, 380 bin insanı öldüren katil Esed'in davetine icabet etmek mecburiyetinde değilsiniz. O gayri meşru bir yönetimdir, meşru değildir bunu görmek durumundasınız, bunu ben sayın Putin'in kendisiyle çok konuştum" ifadelerini kullandı.

Kendisi koltuğunu bırakır mı?

Türkiye'nin DAİŞ'ten petrol aldığını iddia edenlerin bunu kanıtlamakla yükümlü olduğunu bildiren Erdoğan, 'Rusya'nın başını çektiği bir moda var. Buna Rusya kendisi de inanmıyor aslında. Nedir o? Türkiye DAİŞ'ten petrol alıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin DAİŞ'ten petrol aldığını, belgelerle Rusya ispat etmeye mecburdur. Eğer ispat ederse ben cumhurbaşkanlığı makamında durmam. Ama ispat edemezse kendisi koltuğunu bırakır mı?' dedi

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.