19 °C

'İstanbul İstihdam Fuarı', işsizlere umut oldu

Fuarın açılışında konuşan Bakan Dinçer, 2011 yılında iş arayan elemanların yüzde 40'ının İŞKUR vasıtasıyla iş bulmasını hedeflediklerini söyledi.

'İstanbul İstihdam Fuarı', işsizlere umut oldu

İSTANBUL - Esenler Belediyesi ile İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğünün ortaklaşa, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Tekstilkent'in sponsorluğunda, Esenler'de gerçekleştirilen 'İstanbul İstihdam Fuarı' (İSİİF) açıldı. Açılışta konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 2011 yılında iş arayan elemanların yüzde 40'ının İŞKUR vasıtasıyla iş bulmasını hedeflediklerini söyledi.

Artık İŞKUR olarak odasında oturan, müracaat eden kişinin kayıtını alan veya kendilerine müracaat eden işverene ellerindeki personeli gelişi güzel seçmeden gönderen bir kurum olmadıklarını vurgulayan Dinçer, şunları kaydetti:

"Artık karşınızda son derece modern ve özel bir işletme gibi çalışan istihdam ofisiniz var. Bu istihdam ofisini her gün dahada geliştiriyor ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir yönetim ve örgütlenme şekline dönüştürüyoruz. İki yıl öncesine kadar sadece il müdürlüklerinde sunduğumuz istihdam hizmetiyle ilgili bütün programları çok genişlettik ve erişimini kolaylaştırdık. Bugün erişim sadece il müdürlüklerimiz vasıtasıyla değil, öncelikle Türkiye'de protokol yaptığımız 871 belediye vasıtasıyla, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vasıtasıyla yine her ildeki ticaret ve sanayi odaları vasıtasıyla size İŞKUR ofisi hizmeti veriyoruz."

Anadolu'da her işletmeyi tek tek gezerek açık pozisyonları tespit etmeye ve buna uygun elemanlar göndermeye çalıştıklarını bildiren Dinçer, "2008 yılına kadar aşağı yukarı bize kayıtlı işsizlerin yerleştirilme oranı yüzde 3 civarındayken, 2009 ve 2010 yılında bu oranı yüzde 23'e çıkardık. 2011 yılındaki hedefimiz ise yüzde 40'a varmak. Yani iş arayan elemanların yüzde 40'ına İŞKUR vasıtasıyla iş bulmayı hedefliyoruz. Artık karşınızda gerçekten modern bir örgüt olarak çalışan Özel İstihdam Büroları oluşmaya başladı" dedi.