16 °C

'Kendini hala rahip sanıyor'

Başbakan Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un açıklamalarına yönelik eleştirilerde bulundu

'Kendini hala rahip sanıyor'

İSTANBUL - AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un açıklamalarına tepki gösterdi. 

Erdoğan şöyle konuştu:

"Almanya Cumhurbaşkanı ODTÜ'ye gitmiş garip garip şeyler konuşmuş" diyen Erdoğan, Türkiye'nin içişlerine karışılmasına asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Dün alman cumhurbaşkanı gelmiş, benimle konuştuğu şeylerden sonra ODTÜ’ye gidiyor garip garip şeyler konuşuyor. Kendilerine neler öğretildiyse onu ifade ediyor. Bunu bizimle paylaştığın gibi aynen ODTÜ’de yansıtsana. Üzüntü veren ne biliyor musunuz, ODTÜ’de ona ev sahipliği yapanların gerçekleri söylememeleri.

Almanya’da Ali’siz Alevilik denen bir olay var, yani ateist bir anlayışın, Alevilik kisvesi altında, kendilerinin de desteklemiş olduğu bir yapı var, bunu bize yansıtıyorsun. Türkiye’de böyle bir alevi yok dedik. Almanya’daki bir kısım, avuç içi bir grup var, hem destekliyor almanlar, bunu da konuşacağım kendileriyle. Onların diliyle gelip burada konuşuyorlar. Bu yakışmaz. Kendisiyle yaklaşık iki saat baş başa olduk. O yemekte bunları açık açık konuştuk. İşin asıl sahibi biziz. Kendisine somut örnekler verdik. Almanya’da sana anlatılanları gider orada konuşursan, güçlü bir hükümetsiniz neden korkuyorsun, korkumuz yok dedik.

Bir şey daha söyledim. Ülkemizin içişlerine karışılmasına asla tahammül edemeyiz dedik. sadece onu kullandı orada, bu içişlerine karışmak gibi anlaşılmasın ama… biz ama ile çok çektik. Onun için devlet adamlığının gereği neyse onu yapmak lazım. Herhalde kendisini hala rahip zannediyor. Bunlar çirkin şeyler. Bunları bütünüyle anlattık. Azınlıklara karşı davranışlarımızı anlattık. Buna rağmen böyle bir yaklaşım beni üzmüştür. Başkasının özgürlük alanını ihlal etmediğin sürece, bütün özgürlükleri yaşamak herkesin hakkıdır. Bundan kimsenin çekinmesine gerek yok."

Mısır'daki idam kararlarına tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'daki idam kararlarına ilişkin de sert bir üslupla konuşan Erdoğan, dünya siyasilerine seslenerek, "Haklarını arayan insanların tutuklanmasını ve haklarında idam kararı verilmesini kaygıyla karşılıyorum. Mısır'ın Türkiye'deki darbe mahkemelerinden ders alması çağrısını daha önce de yapmıştık.Gezi parkında bize karşı tavır takınanlara sesleniyorum. Orada 12 ağacın yerini değiştirilmişti. Burada insanların idamına suskun kalmanızı siz neyle ifade edeceksiniz?" dedi.

Erdoğan şöyle konuştu:

"Medyanın da bir namusu olmalı"

Ülkemdeki Gezi olaylarında, bize karşı tavırlar takınanlar, başta yazılı görsel medya sosyal medya olmak üzere özellikle sesleniyorum. Orada 12 tane ağacın yeri değiştirilmişti. Bundan dolayı Türkiye’yi birbirine katmak isteyebileceğinizi zannediyordunuz. Burada 529 insanın idamına suskun kalmanızı, 693 idama suskun kalmanızı siz neyle izah edeceksiniz? Onlar insan değil mi? Onlara karşı ben sesleniyorum. Ey Doğan Grubu şimdi ne diyeceksin, ey Ciner grubu şimdi ne diyeceksin. İsim vererek konuşuyorum. Çünkü medyanın da bir namusu olmalıdır.

İdam kararlarını üzerinden diğer ülkelere yüklenen Erdoğan, AB'de idam yasak olmasına rağmen Mısır'daki idam kararlarına karşı ciddi çıkışlar olmamasını eleştirdi. Erdoğan konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Sen o aklı kendine sakla"

"Dün Alman cumhurbaşkanına da söyledim. Hani AB üyesi ülkelerde idam yasaktı. Ben AB’de ciddi çıkış görmüyorum. Olamaz böyle şey diyor. E ne olamaz? ABD var mı böyle bir ses, Rusya’da var mı ses, yok. Ama Tayyip Erdoğan veya AK Parti bu konuda konuştuğu zaman, işte bunlar Müslüman oldukları için böyle konuşuyorlar ucuzluğuna gidiyorlar. Bu iş bu kadar kolay değil. Eğer insanın değeri varsa, bunu kim olursa olsun ortaya koymak zorundasınız.

Batı’da şahsımla alakalı olumsuz yayınları çok iyi biliyoruz. Bizim hakkımızda böyle yayınlar yapıyorsa doğru istikametteyiz demektir. Almanya’da 8 vatandaşımız öldürülüyor, bunun hesabını veremeyenler gelip bize akıl vermesinler. Türklerin evleri kundaklanıyor, bunun hesabını Almanya soramıyor, gelip bize akıl veriyor, sen o aklı kendine sakla. Allah’a hamdolsun 30 Mart’ta milletimiz aktif barışçı mazlumların yanında duran dış politikamıza da haklı çıktı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap