10 °C

'Kimse Türkiye'nin kudretini test etmesin'

Musul'da yaşanan gelişmeler üzerine New York'taki programını yarıda kesen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir." diye konuştu

'Kimse Türkiye'nin kudretini test etmesin'

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak güvenlik güçlerinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün ilerlemesi karşısında Musul'u terk etmek durumunda kaldığını belirterek, "Biz, riskler yükseldiğinde her zaman olduğu gibi tahliye talimatı gönderdik üç gün önce, iki gün önce, gece. Ancak tabii çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı oradaki arkadaşlarımızın takdirine bıraktık" dedi.

Davutoğlu, Türkiye'ye hareketinden önce New York JFK Havalimanı'nda Türk basın mensuparına açıklama yaptı.

Musul'da dün geceden itibaren yaşanan gelişmeler nedeniyle BM'deki temaslarını ertelediklerini kaydeden Davutoğlu, gelişmeler nedeniyle Türkiye'ye dönmeye karar verdiklerini dile getirdi.

Son yıllarda bütün Ortadoğu'da büyük güvenlik riskleri olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Bir çok yerde kamu düzeni ve devlet otoritesi büyük sarsıntı geçiriyor. Bu ülkelerde vatandaşlarımızın mevcudiyeti ve diplomatik temsilcilerimizin mevcudiyeti bir zarurettir. Geçmişte Libya'da da Lübnan'da da bir çok riskli durumda gerek vatandaşlarımızı gerek diplomatik misyonumuzu suhulet ve emniyetle tahliye etmiş ve gerçek anlamda bir kriz yönetimi hep uygulayagelmiştik" dedi.

Irak ve Suriye bağlamında son iki yıldır ciddi bir güvenlik riski olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Tabii güvenlik risklerine rağmen Türkiye bu bölgenin en önemli ülkesi olarak hep alanda mevcudiyetini korumuştur. Diplomatik misyonlarımız hep açık kalmıştır ve vazifelerini büyük bir dirayet, cesaret ve vakarla yürütmüşlerdir" diye konuştu.

Musul'daki gelişmeleri sürekli yakından izlediklerini ifade eden Davutoğlu şunları söyledi:

"Musul'da son günlerde artan terör tehdidi ve güvenlik riskleri dolayısıyla yaklaşık dört gündür neredeyse 24 saat Sayın Başbakanımız, bizler ve Dışişleri mensupları olarak hepimiz tam bir alarm halindeydik. Tabii kamuoyumuza yansıyan gelişmeler var, yansımayan gelişmeler var. Ancak bütün taraflar nezdinde gece ve gündüz çaba sarf ettik. Musul bizim için Irak topraklarının bir parçası olarak da tarihi bağlarımız itibari ile de son derece önemli bir şehirdir. Musul halkının güvenliği ve esenliği Türkiye için esastır."

Davutoğlu konuya ilişkin Irak yetkilileriyle, Musul Valisi ile, Kürt bölgesel yönetimi, ABD ve BM nezdinde sürekli faaliyet yürüttüklerini de kaydederek, "Bu faaliyetlerimize rağmen maalesef Irak güvenlik güçleri, IŞİD terör örgütünün ilerlemesi karşısında Musul'u terk etmek durumunda kaldı" dedi.

Bu sürede Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nun büyük vazife bilinciyle faaliyet yürüttüğünü dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Biz riskler yükseldiğinde her zaman olduğu gibi tahliye talimatı gönderdik üç gün önce, iki gün önce, gece. Ancak tabii çatışmaların yoğunlaşması sebebiyle nihai tahliyenin güvenlik içinde yapılabilmesi için kararı oradaki arkadaşlarımızın takdirine bıraktık. Çünkü Irak merkezi hükümeti de yerel otoriteler de 48 görevlimizin güvenlik şartlarının temin edilmeden tahliyesinin dışarıda doğuracağı riskin, içeride kalmalarının riskinden daha yüksek olduğu bilgisini bize ilettiler. Çünkü sokak sokak süren çatışmalar vardı ve aralarında aile mensuplarının da olduğu böylesine hassas bir grubu bir konvoy halinde bulundukları yerden çıkarmak daha büyük bir risk ifade ediyordu."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.