12 °C

'Mahallenin delisi biz miyiz?'

Enerji Bakanı Yıldız, "Almanya kömürden elektrik üretim oranını yüzde 51'e çıkartma kararı aldı. Biz kömür santralinin yapılıp yapılmamasını tartışıyoruz. O zaman şöyle derler: Mahallenin delisi biz miyiz arkadaşlar?" dedi

'Mahallenin delisi biz miyiz?'

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Global Enerji Derneği'nce Congresium Ankara Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF) açılışında yaptığı konuşmada, dünyada enerji sektörüyle alakalı adaletli bir dağılım olmadığını söyledi.

Her ülkenin coğrafyasından kaynaklanan avantajları üretime dönüştürdüğüne işaret eden Yıldız, son dönemde dünyada petrol dengesine Amerika ve Suudi Arabistan'ın yön verdiğini belirtti.

Dünyada liberalleşmenin, serbestleşmenin, özelleştirmenin bir kısım avantajları yanında bir kısım komplikasyonları olduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Bireyselleşmeyi getirdi. Herbirimizin araçlarını keyifle kullandığı bir zamanda çoğunluğumuz petrol şirketlerinden dünyayı kirletiyorlar diye şikayet ediyoruz. Çevreyle, dünyayla, küresel iklim değişikliğiyle alakalı kaygılarımız, bunlarla alakalı çözüm önerilerimiz var ama her ülke kendi kalkınmasını öncelikli bulundurarak ulusal politikalarıyla bunları deliyor. Herbirimizin ortak değeri iklim değişikliğiyle alakalı konular iken bireysel bütün değerlerimiz bunun tersine işliyor. Benim yaptığımdan bir şey olmazla bu iş olmuyor."

Almanya'nın kömürden elektrik üretim oranının yüzde 43'lerde olduğunu, bunu yüzde 51'e çıkartma kararı aldığını ifade eden Yıldız, ABD'nin kömürden elektrik elde etme oranın da nükleerle birlikte yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtti.

"Çin'in 35'te biri, dünyanın da 70'te biri"

Kömür, petrol ve doğalgazın şu anda dünya enerjisinin yüzde 85'ni karşıladığına dikkati çeken Yıldız, amacın 2035'e kadar bunun yüzde 75'lere indirilmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Yıldız, "Hepsi o. Dünyada hal böyleyken biz kömür santralinin yapılıp yapılmamasını tartışıyoruz. O zaman şöyle derler: Mahallenin delisi biz miyiz arkadaşlar? Dünyanın toplam 7 milyar tonluk yıllık tüketimi var. 3,5 milyar tonunu yalnızca Çin harcıyor. Bizim toplamı 106 milyon ton. Çin'in 35'te biri, dünyanın da 70'te biri" dedi.

 2 milyar dolarlık ciroya ulaşıldı

Irak'la ilgili aldıkları kararın bugün ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gördüklerini ifade eden Yıldız, "34-35. tankerini şu anda yüklüyor. 27 milyon varillik yükleme ve 2 milyar dolarlık ciroya ulaşıldı. Kuzey Irak mıdır, Erbil midir, Bağdat mıdır tartışmaları sürerken bu kaynak Irakın tamamının kasasına giren kaynaktır" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.