7 °C

'Müslüman kardeşlerimizin acısını yaşıyoruz'

Cumhurbaşkanı Gül, "Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de, Gazze'de bütün buralardaki Müslüman kardeşlerimizin çilesini ve acısını içimizde yaşadığımızı ifade etmek istiyorum" dedi

'Müslüman kardeşlerimizin acısını yaşıyoruz'

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayram namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı.

Gül, sabah saatlerinde Tarabya Köşkü'nden çıkarak Sultanahmet Camisi'ne geldi. Gül'ü, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran cami avlusunda karşıladı. 

Camide bayram namazını kılan Gül, daha sonra vatandaşlarla bayramlaştı, çocuklarla fotoğraf çektirdi. 

Cami çıkışında kendisine hediye edilen Filistin atkısını boynuna takan Gül'e bir grup, "Cumhurbaşkanım siyaseti bırakmanızı istemiyoruz, sizi çok seviyoruz" şeklinde tezahüratta bulundu. 

"Mutluluğu tam içimizde hissedemiyoruz"

Gül, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nı tebrik ederek küçüklerin gözlerinden öptüğünü söyledi.

Türkiye'de huzurlu bir bayram geçtiğini dile getiren Gül, şöyle konuştu:

"Ama kardeşlerimizin huzur içinde olmadığını, hatta tam tersine büyük sıkıntılar, gözyaşları, büyük acılar çektiğini görünce de tabii ki bu mutluluğu tam içimizde hissedemiyoruz. Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de, Gazze'de bütün buralardaki Müslüman kardeşlerimizin çilesini ve acısını içimizde yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu mübarek günler hatrına Cenab-ı Allah'a bütün İslam dünyasına huzur, barış, kolaylık versin diye dualar ettik. Şüphesiz ki Musul'da zorla alıkonulan konsolosluk görevlilerimizin bayramda aileleriyle olmalarını çok arzu etmiştik ve çok uğraşmıştık. Maalesef şu ana kadar bu da gerçekleşmedi. Onların da bayramını, bütün ailelerinin, yakınlarının, hepsinin bayramını, şüphesiz ki üzüntülü bayramlarını tebrik ediyorum. İnşallah onlar da kazasız belasız bir şekilde ailelerine kavuşacaklardır. Hep bunun için uğraşıyoruz."

Abdullah Gül, gazetecilerin de bayramını kutladı. 

Bu arada, Gül açıklama yaptığı sırada bazı vatandaşlar, "Başbakan Gül" şeklinde tezahüratta bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, kendisine sevgi gösterisinde bulunanlara makam aracından el salladı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.