'Ödün almadan evet dememiz mümkün değil'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Paris'te katıldığı Dünya Ticaret Örgütü toplantısına ilişkin "Ödün almadan veyahut da Türkiye'nin yaşadığı bazı problemlere rağmen bazı şeylere evet dememiz mümkün değil" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PARİS - Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaret Politikalarından Sorumlu Bakanlar Gayriresmi Toplantısı için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Zeybekci, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) genel merkezinde düzenlenen toplantı sonrasında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. 

Toplantıyla ilgili "Yarı yarıya olumlu, pozitif bir gelecek görüyorum" ifadesini kullanan Zeybekci, DTÖ'nün gerçekleştirdiği zirve kapsamında tarımda, servislerde, gıdada, tarımsal olmayan diğer gıdalarda ve taşımacılıkta ülkelerin politikalarıyla ilgili genel bir konuşma yapıldığını belirtti.

Zirvede ülkelerin kendi özelliklerini ve önceliklerini ifade etme fırsatı bulduklarına değinen Bakan Zeybekci, tarım ve servislerin konuşulmasından önce Türkiye'nin bazı çekincelerinin olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin yeni taşımacılıkta, yılbaşından hemen sonra ihraç ürünlerinin Avrupa Birliği ülkelerine (AB) taşınmasıyla ilgili komşu ülkelerle yaşadığı problemler olduğunu hatırlatan Zeybekci, Bulgaristan'la yaşanan bu sorunu DTÖ gündemine taşıdıklarına dikkati çekti.

AB'nin tüm bakanlarına konuyla ilgili bir yazı yazdığını anımsatan Zeybekci, AB nezdinde konuyu gündeme getirmeye devam edeceklerini ifade etti. DTÖ'nün de konuyla ilgili hassasiyeti olduğunu vurgulayan Zeybekci, "DTÖ'nün ihraç ürünlerinin dolaşımıyla ilgili prensip kararları var. Prensip kararları doğrultusunda biz bunu gündeme getireceğiz. Bundan sonra da takip etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"Artık top çevirmemek lazım"

Toplantıda konuşulan konularla ilgili çok kısa bir sürede karar verilmesi gerektiğini kaydeden Zeybekci, "Sözün en doğrusu, artık top çevirmemek lazım. Artık bir an önce sonuca gitmek lazım. Genel Sekreterliğin bu yönde bir açıklaması oldu. Dönem Başkanı Avustralya Ticaret ve Ekonomi Bakanı'nın eleştirisi veyahut da önerisi oldu. Çok yakın bir sürede yazışmalar şeklinde devam edecek" şeklinde konuştu.

Türkiye olarak menfaatlerin maksimizasyonu yönünde konuya bakacaklarını söyleyen Zeybekci, "Ödün almadan veyahut da Türkiye'nin yaşadığı bazı problemlere rağmen bazı şeylere evet dememiz mümkün değil. Bundan önce alınmış olan kararlara da devlette devamlılık esastır anlayışıyla bundan sonra devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

Etiketler