7 °C

'Onunla hesabımız yarım kaldı'

9. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümüyle ilgili hükümet tarafından ilk açıklama Kalkınma Bakanı Yılmaz ve Adalet eski Bakanı Bozdağ'dan geldi. AK Partili vekil Özdağ ise, "Bir gün de olsa kelepçelenseydi dedim. Onunla hesabımız yarım kaldı" dedi

'Onunla hesabımız yarım kaldı'

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına ilişkin hükümet tarfından ilk açıklama Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dan geldi. Yılmaz'ın ardından Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ'da bir açıklama yaptı. İki siyasi de 'Ölmüşün arkasından konuşulmaz' diyerek Evren'e ilişkin olumsuz açıklama yapmaktan kaçınırken, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise "Ölüm haberini duyduğumda keşke cezaevinde yatsaydı. Bir gün de olsa kelepçelenseydi dedim. Onunla hesabımız yarım kaldı" dedi.

Bakan Yılmaz, Diyarbakır'da seçim çalışması kapsamında Yenişehir ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu ve gazetecilerin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına ilişkin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, gelenek olarak ölen kişinin arkasından kötü konuşulmadığını belirterek, "Allah rahmet eylesin" dedi.

Evren'in ölümüyle bir dönemin tekrar gündeme geldiğini bildiren Yılmaz, "12 Eylül'de  ülkemiz çok acılar yaşadı. Onları hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Allah bir daha memleketimize böyle günler yaşatmasın diyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin geçmişte darbelerden çok çektiğini ve büyük bedel ödediğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

'Evren öldü ama 12 Eylül anayasası halen yürürlükte'

"Şimdi çok şükür Türkiye bunları geride bırakmış bir ülke. Ancak şunu da söylemek zorundayım. Kenan Evren öldü ama 12 Eylül anayasası bir çok defa değiştirilmesine rağmen halen yürürlüktedir. İnşallah 7 Haziran seçiminden sonra yeni, sivil ve özgürlükçü bir anayasa yaparak, o devri tamamen kapatmayı da cenabı Allah nasip etsin. Ülkemiz artık o günlere dönmemeli, daha ileriye gitmeliyiz."

Bakan Yılmaz, geçmişe intikamcı değil, ibret alıcı bir mantıkla yaklaşılması gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Geçmişin hatalarından dersler çıkartmak ve geleceğimizi bu zemin üzerinden inşa etmek durumundayız. Türkiye artık doğrultusunu belirlemiş bir ülkedir. Her geçen  gün daha demokratik, özgürlükçü, ekonomisi gelişmiş bir ülke olacak inşallah. Bütün bu demokratikleşme süreçlerine katkıda bulunan herkese de yürekten teşekkür ediyoruz." 

'Sonuç Kenan Evren’in başına gelen gibi olacaktır'

Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise  7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına ilişkin, "Kenan Paşa, Allah’ın huzuruna gitmiştir. Artık söyleyecek bir şey yoktur" dedi. 

Bozdağ, Kazan'da yaşayan Yozgatlılarla bir araya geldiği pikniğin ardından gazetecilerin sorusu üzerine, Kenan Evren'in vefatına ilişkin "Öncelikle Allah rahmet eylesin. Kenan Evren her insan gibi artık yaptıklarının hesabını, kendisi verecektir" diye konuştu. 

Ölenin arkasından olumsuz konuşan birisi olmadığını söyleyen Bozdağ, "O yüzden olumsuz konuşmak da istemiyorum. Ama herkesin de buradan ders alması lazım. Kim ne yaparsa yapsın, sonuç Kenan Evren’in başına gelen gibi olacaktır. Yaptıklarıyla beraber bu dünyadan göçecektir. Yaptığı iyi işlerin ve kötü işlerin karşılığını bulacaktır. O açıdan Kenan Paşa, Allah’ın huzuruna gitmiştir. Artık söyleyecek bir şey yoktur. O kendisini orada nasıl ifade eder bilemiyoruz" ifadesini kullandı.

'Onunla hesabımız yarım kaldı'

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatıyla ilgili, "Ölüm haberini duyduğumda keşke cezaevinde yatsaydı. Bir gün de olsa elleri kelepçelenseydi dedim. Onunla hesabımız yarım kaldı" dedi.

Manisa'da yürüttüğü seçim çalışmaları sırasında gazetecilere Evren'in ölümüyle ilgili açıklamalarda bulunan Özdağ, darbe döneminde hayatını kaybeden ve işkence görenlerin annelerinin bugün sevinçli olduğunu savundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap