21 °C

'Piyasalar 8 Haziran'ı görmeye başladı'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Şu an piyasalar 8 Haziran sabahını net bir şekilde görmeye başladı. Önden bilgilere sahip oldular, piyasalar rahatlamaya başladı ve piyasalar bundan sonra daha da rahatlayacaktır" diye konuştu

'Piyasalar 8 Haziran'ı görmeye başladı'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Şu an piyasalar 8 Haziran sabahını net bir şekilde görmeye başladı. Nasıl görüyor piyasalar. Siz zannediyor musunuz ki Türkiye'de anketi partiler yaptırıyor. Uluslararası tüm ekonomi kuruluşları, Almanya'nın en ünlü bankası, bunları gördüğüm için söylüyorum. Bunlar çok hızlı bir şekilde anketler yaptırıyor. Türk ekonomisi ile ilgili bilgiye önden sahip olmak, ona göre adımlar atmak için. Önden bilgilere sahip oldular, piyasalar rahatlamaya başladı ve piyasalar bundan sonra daha da rahatlayacaktır" dedi. 

Kütahya 1. Orgnaize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nde yatırımcı işadamlarıyla bir araya gelen Zeybekci, sorunları dinledi. 

Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, daha önce söylediği gibi Türkiye'de endişe edecek hiç bir şeyin olmadığını söyledi. 

Türkiye'nin kamu maliyesi ve özel sektör borçları anlamında endişe edecek hiç bir şeyinin olmadığını belirten Zeybekci, "Maalesef Türkiye'de agresif bir şekilde faiz müdahalesi gördük. Türkiye ve dünya piyasaları yüzde 2 ile 2,5 civarında faiz artışı ile Merkez Bankası'nın güçlü bir müdahalede bulunmasını beklerken biz, 4,5 ve 5,5 aralığı dolayında müdahale ettik. Etkili oldu mu? Oldu. Tutup indirdik aşağı, sonra biliyorsunuz 2,05'lere kadar aşağıya doğru bir iniş yaşandı. İkisi de normal değildi. 2,39'da normal değildi, 2.05'de normal değildi. Kurla, dövizle, faizle ilgili o gün onu söylediğimizde şöyle dedik; 'Amerika Merkez Bankası'nın almış olduğu bu karardan bütün dünya etkilenecektir. Çin, Brezilya, Arjantin, Şili, Hindistan herkes etkilenecektir. Çünkü dünyada rezerv para basma yetkisi tek ve en güçlü para olan Amerikan doları. Bunun hareketlerinden dünyadaki diğer bütün ülkelerin etkilenmesi son derece normaldir" diye konuştu. 

Zeybekci, Türkiye'nin de etkilendiğini ama Türkiye'nin diğer ülkelerden farklı olduğunu dile getirdi. 

Türkiye'nin Brezilya, Arjantin, Şili Malezya ve Endonezya'dan farklı olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu: 

"Neden farklıdır? Çünkü dünyada Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliği anlaşması olan tek ülkedir, Türkiye. Doğrudan dış ticaret hacminin yüzde 40'ını Avrupa Birliği ile yapar. AB bizim birinci ticaret ortağımızdır. Biz de Avrupa Birliği'nin 5'inci ticaret ortağıyız. Avrupa Birliği'ni ülke olarak düşünürseniz, AB'nin biz 5'inci büyük ortağıyız. Az buz değiliz yani. Dalgalanma sadece Türkiye'de değil bütün dünyada oluyor. Eşit şekilde yaşanıyor. Rusya daha çok yaşadı, Brezilya ve Arjantin çok daha fazla yaşadı, Macar kronu daha fazla yaşadı ama biz daha makul bir şekilde yaşadık. O gün şunu söyledik. 'Türk ekonomisi, dünya ekonomisinin yüzde 1'dir. Siz yüzde 1'lik bir ekonomiyle Türk lirasının değerinin düşmesini ben engelleyeceğim diye dolara müdahale ettiğin zaman, üstünüzden silindir gibi geçer. Müdahale edemezsiniz. Yapmanız gereken tek şey var. Bu dalgalanmada o sörfün üstünde ustaca durmak lazım. Hatta o dalgayı kendinize enerji olarak, güç olarak ondan yararlanmak, faydalanmak lazımdır. Buna en uygun yer Türkiye. Onun için bunu hep söyledik. En son dedik ki, 'şu anda Türk lirası üzerinde, faizin üzerinde bir bant var. Bir köpük var, bir tortu var. Bu, spekülasyon ve seçim yüküdür. Türkiye 8 Haziran'ı net olarak gördüğünde, bu spekülasyon köpüğü gider, para, kur, TL ve faiz normale doğru hızlı bir şekilde dönüşür ve bu da en fazla 10 gün içinde yaşanır." 

"Bir yılda 3 defa seçim yaparsanız"

Zeybekci, ekonomi bakanı olarak böyle tarih vermenin ve hedef göstermenin etkisiz olduğunu ve sonra dalga geçileceğini dile getirdi. 

"Adamın kuyruğuna teneke bağlarlar" diyen Zeybekci, şöyle devam etti:: 

"Bu şu anda dolar 2.58, bir hafta önce 2,73 civarlarında dolaşıyordu. Faiz 10,60'tan şu an 9,50'ler civarında. Daha düşecek onu söyleyeyim. Faizle ilgili söylüyorum. Kurla ilgili o konuda top oynamam. O konuda sadece üzerinde biraz daha köpük var. Kurla ilgili söylüyorum. Çünkü piyasalar seçim sevmez. Hele de bir yılda 3 defa seçim yaparsanız, huzursuz olur. Şu an piyasalar 8 Haziran sabahını net bir şekilde görmeye başladı. Nasıl görüyor piyasalar. Siz zannediyormusunuz ki Türkiye'de anketi partiler yaptırıyor. Uluslararası tüm ekonomik kuruluşları, Almanya'nın en ünlü bankası bunları gördüğüm için söylüyorum. Bunlar çok hızlı bir şekilde anketler yaptırıyor. Türk ekonomisi ile ilgili bilgiye önden sahip olmak, ona göre adımlar atmak için. Önden bilgilere sahip oldular, piyasalar rahatlamaya başladı ve piyasalar bundan sonra daha da rahatlayacaktır."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap