13 °C

'Randevu tekrar gündeme alınmalı'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Davutoğlu tarafından iptal edilen randevunun tekrar gündeme alınması gerektiğini söyledi.

'Randevu tekrar gündeme alınmalı'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK bildirisinden sonra kendileri ile ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın başını çektiği bir linç kampanyası yürütüldüğünü ileri sürdü. Demirtaş, "Biz iptal edilen randevunun yeniden gündeme alınması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Diyarbakır'da HDP il binasında basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK'nın 14 madde halinde tartışmaya açtığı Türkiye toplumuna ve kamuoyuna bir teklif olarak sunduğu belgenin geleceği birlikte nasıl kurabileceğine dair bir teklif içerdiğini belirterek, "Kimileri destek sunmuş, kimi eleştirileriyle birlikte destek sunmuştur. Bu yönüyle yapıcı eleştiri sunan, öneri sunan, destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Çünkü, zaten yayınlanma amacı buydu. Özellikle sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı yerlerdeki ağır savaş durumu, yaşanan ölümler ve çatışma halinden çıkışın ve tartışmayı siyasi zemine çekmenin bir vesilesi olsun diye o tartışmayı yürüttük ve sonucu açıkladık hep birlikte. Savaş istemeyen, sorunların demokratik, barışçıl zeminde çözülmesini isteyen herkesin o deklerasyonu desteklemesi gerekir. Deklerasyonun içinde de o çağrı var. Sorunun çözüm yeri parlamentodur. Ve biz sorunu siyasi yollarla çözmek istiyoruz. Meseleyi çatışma bir savaş zemininden çıkarıp, ölümleri de durdurup, siyasi zemine çekmek istiyoruz. Bütün tartışmayı, meseleyi siyasi deklerasyonun etrafında yürütmek istiyoruz demiştik" dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, fakat maalasef, özellikle hükümet çevreleri, devlet aklıyla hareket eden kendi aklını devlete ipoteklemiş, kiralamış diye suçladığı bazı çevrelerin bu deklerasyon üzerinden bir linç kampanyası başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Bunun da başını Cumhurbaşkanı ve Başbakan çekiyor. Deklerasyon, Türkiye'nin yabancı olduğu ve ilk defa yayınlanan bir deklerasyon değil. Özellikle 'HDP değişti' diyenler, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasındaki hedeflerimize, söylemlerimize, vaadlerimize dönüp bir baksınlar. İkincisi partimizin kuruluş programlarına baksınlar. HDP kurulurken, yerelden ve demokratik özerkliği parti programına almıştır, halen duruyor. DTK'nın deklerasyonu, parti programımızın bir benzeridir. Utanmadan sıkılmadan, sanki bunları HDP ilk defa söylüyormuş gibi, ilk defa telaffuz ediliyormuş ve bunlar bölücülükmüş gibi, ülkeyi bölmeymiş gibi hakaretle yaklaşanları ibretle izliyoruz. O sizin cahilliğiniz, kusura bakmayın. HDP'ye oy verenler ve tanıyanlar, neye oy verdiklerini iyi biliyorlar. Bölünmeyi ve iç savaşı önleyecek, kavgayı önleyecek bir projedir. Tartışmaya, öneriye, eleştiriye açık metindir. Bir dayatmadan çok hep birlikte en iyisini nasıl yapabiliriz, nasıl bulabiliriz tartışmasıdır bu. Ülkemizin çok büyük bir coğrafyası var. Çok kültürlü, çok dilli, çok etnisiteli, çok inançlı bir toplumuz. Böyle bir toplumun tek bir insan tarafından yönetilmesine itiraz etmeyenler, yetkiyi yerele verelim, bölge meclisleri kuralım. Her yerde yerel parlamentolar kurulsun. Belediyelerin yerel ve bölge meclislerinin yetkileri olsun. Yasa yapsınlar. Sorunları yerelden çözsünler diye dediğimizde, buna bazıları demokrasi adına karşı çıkıyor. Türkiye'de aydın veya siyasetçi adı altında bu kadar cahilin var olması büyük bir talihsizliktir, bu da Türkiye'nin talihsizliğidir. Dünyanın bütün cahil aydınları ülkemizde toplanmış, ne yapalım, şansızlık, talihsizlik. Adam diktatörlüğü alkışlıyor. Köklü bir demokrasi önerisine bölücülük diyebiliyor."

'Randevu Sırrı Bey'den mi alındı?'

"Çözüm adına yapabileceğimiz ne varsa, fazlasıyla yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Diyalog, müzakere kapılarını açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sorun şiddet zemininden çıkmalı, barışçıl, diyalog yoluna dönmeli. DTK'nin amacı bu. Buna karşı utanmazca bir saldırı var. Yeni anayasa konuşuluyor. Ülkedeki herkes en önemli sorun olarak Kürt sorununun gösterirken, bu sorun konuşulmadan nasıl yeni anayasa yapılacak. Bu kadar ağır hak ihlalleri, baskı, tehdit altında nasıl toplumsal anlaşma yapılacak. HDP'nin desteklemediği bir anayasa ülkede toplumsal uzlaşma sağlayamaz. Özgürlükçü sivil bir anayasaya ihtiyaç var. HDP ve tabanının onaylamadığı bir anayasa toplumsal uzlaşmacı olmaz, Kenan Evren anayasasından farkı olmaz. Anayasa görüşmesine gelecek grup, bahane arayarak görüşmeyi iptal edebiliyor. Bizim hakkımızda hain manşeti atılmadı mı? Üslupsuzluksa üslupsuzluk budur. Biz buna rağmen görüşmeyi iptal etmedik. Sur'da, Cizre'de insanlar bizden çözüm bekliyor. Siyasiler olarak kaprislere takılmayacağımızı söyledi. Vekillerimizin sözlerini bahane ederek eş başkanlarla yapacakları görüşmeyi iptal ettiler. Çünkü özgüvenleri yok, çözüm önerileri yok. Randevu Sırrı Bey'den mi alındı. Bizden alındı. Burada ucuz gerekçe arama var. Çay bahaneleri uyduruktur. İnsanlar bizden her şeye rağmen çözüm bekliyorlar. Kürt sorununun çözümü ve barış için görüşmemiz gerekir, bu sert söylemlere, sokaktaki savaşa rağmen görüşmemiz gerekir. Bu sorunların varlığı görüşmememiz için değil görüşmemiz için gerekçedir. Bunla mükellefiz, bu görevden kaçmıyoruz. Bu görüşmenin ve diyalogun olması konusunda diyaloga açık tutumuzu ifade etmek istiyorum. Özerklik meselesini anlamak için herkese, başbakana, muhalefet liderlerine, gazetecilere anlatabiliriz."

'Yarın da görüşmeye hazırırz'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti tarafından iptal edilen görüşmenin gerçekleşmesi yönünden bir adım atıp atmayacakları yönündeki soruya "Ben diyaloga inanan bir siyasetçiyim, en zor koşullarda bunun kesilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. En son başbakanın randevu tutumunu izlediniz. Son derece ciddiyetsiz bir yaklaşımla tutumla görüşmeyi reddedebiliyor. Üslupla ilgili bir sorun varsa gelir görüşmede rahatsızlığını dile getirirsiniz, ama bunu bahane ederek iptal etmek savaşta ısrardır. Anayasa ile ilgili görüşmek isterse bugün de yarın da görüşmeye hazırız. Biz iptal edilen randevunun yeniden gündeme alınması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. Demirtaş, parti kapatmalarla ilgili tartışmaların yersiz olduğunu ve Türkiye'nin parti kapatmak ile bir yere ulaşamayacağını da söyledi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.