24 °C

'Saray'dan Danıştay kararı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Danıştay'ın Külliye ile ilgili kararının Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile doğrudan ilgisi bulunmadığını açıkladı

'Saray'dan Danıştay kararı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, kararın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile doğrudan ilgisi bulunmadığını belirterek, Beştepe'deki alanın tarihi sit özelliği taşımadığının Danıştay 14. Dairesi'nin kararlarıyla teslim edildiği, ayrıca külliye bünyesindeki binaların ruhsat ve yapı kullanma izinlerinin yasalara uygun biçimde önceden alındığını bildirdi

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Danıştay'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bulunduğu alana ilişkin kararının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile doğrudan ilgisi bulunmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun (İDDK) yürütmeyi durdurma kararının, bugün bazı gazetelerde yer bulan iddiaların aksine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'yle doğrudan alakalı sayılabilecek bir boyut taşımadığını vurguladı.

Beştepe'deki binaların inşa edildiği arazinin tarihi sit alanı niteliği taşımadığının yargı kararıyla kabul edildiğine dikkati çeken kaynaklar, Beştepe'deki alanın tarihi sit özelliği taşımadığının Danıştay 14. Dairesi'nin 2015'teki kararlarıyla teslim edildiği, ayrıca Külliye bünyesindeki binaların ruhsat ve yapı kullanma izinlerinin yasalara uygun biçimde zaten önceden alındığını kaydetti.

Haberlere konu olan Danıştay kararıyla ilgili hukuki sürecin halen devam ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, "bazı çevrelerin gerçekleri çarpıtma ve tezvirat suretiyle kamuoyunu yanıltma girişimleri"ne itibar edilmemesi gerektiğini aktardı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap