'Sırbistan'la Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulacak'

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verdiklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Her sene bakanların biraraya geleceğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verdiklerini açıkladı

Başbakan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu'nun kapanış yemeğine katıldı.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan’dan sonra ikinci resmi ziyareti Belgrad’a yaptıklarını, bunun da Sırbistan’a verdikleri önemi gösterdiğini ifade etti.

'Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulacak'

Türkiye ile Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulmasına karar verdiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Bu, Türkiye'nin yakın komşularıyla geliştirdiği bir mekanizma olarak, iki başbakanın eş başkanlığında 9-10 civarında bakanın katıldığı ortak hükümetler arası toplantı yapılması demek. Bugün aldığımız kararla önemli tüm bakanlıklarımızın katılacağı böyle bir mekanizmayı başlatıyoruz" açıklamasında bulundu.

'Yatırımcılara yardımcı olunacak'

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye ile Sırbistan arasında özellikle bu dönemde birbirini tanımlayan ekonomik yapılar söz konusu. Çok sağlam zeminde ilerleyen siyasi irade söz konusu" ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

"Sayın Vuciç ile size çok açık taahhüdümüz var; siz kendi aranızda anlaşın, arkanızda iki başbakanı birden bulacaksınız. Hiçbir probleminiz, bürokrasiye takılmayacak. Hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız. Eğer Sırbistan’a Türk yatırımcılar bir yatırım için gelmek isterse Sayın Vuciç yardımcı olacak. Eğer Sırp yatırımcılar, ticaret adamları Türkiye’ye gelmek isterlerse işte ben buradayım."

'Her sene bakanlar bir araya gelecek"

Davutoğlu, "Her sene mutlaka ya Ankara’da ya Belgrad’da ya da başka iki şehirde ama her sene iki hükümetin en önemli bakanları bir araya gelip iki başbakanın eş başkanlığında toplanacak" şeklinde konuştu.