'Sit' kararı, tarihi köyü yok etti

Sit alanı ilan edildiği için bakım çalışması yapılamayan tarihi Karaköy, devletten ve belediyeden de yeterli ilgiyi görmeyince yok olma tehlikesi ile yüz yüze geldi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR - İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı gözde turizm beldesi Alaçatı'ya bağlı birinci derece sit alanı Karaköy'de, 13'e kadar düşen nüfusun yeniden artabilmesi ve tarihi köyün varlığını sürdürebilmesi için sit kararında düzenleme yapılması bekleniyor.

Alaçatı'ya bağlı Karaköy, bölgede bulunan yazıtlar ve kalıntılar ışığında 4 bin yıl öncesine dayandığı ve ilk Türk köylerinden biri olduğu kabul ediliyor.

Köyde 1980 yılında seçilerek başladığı muhtarlık görevine, son yerel seçimlerin ardından atamayla devam eden Ali Lokmacı, 40 yıl öncesine kadar 70 haneli olan köyde şimdi 6 hanenin bulunduğunu, nüfusun da 13'e düştüğünü anlattı.

Karaköy'ün 1996 yılında birinci derece sit alanı ilan edildiğini, bu kararın ardından, depremler ve bakımsızlık nedeniyle yıkılan evlerin kaldırılamadığını, yerine yenilerinin yapılamadığını belirten Lokmacı, şu bilgileri verdi:

"Köyümüzde elektrik ve su da yok. Otoban önümüzde, rüzgar enerjisi arkamızda, biz gaz lambasıyla aydınlanıyoruz. Sit kararından dolayı bir şey yapamıyoruz. 'Işıksız, susuz köy kalmadı" diyorlar, turizm merkezinin göbeğindeyiz ama ışıksız ve susuzuz. Artık köyümüze el atılmalı. Karaköy'ün bahtı daha fazla kararmasın. Karaköy artık yeniköy olsun."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a ulaşarak, köyün sit sorunu dile getirmeyi istediğini söylenen Lokmacı, "Sit kararı kalkarsa, bu köyün kaderi değişebilir. Çünkü gidenler bu sorunların çözülmesi durumunda köye dönme konusunda istekliler. Bakandan sit kararının kaldırılmasını talep edeceğim" dedi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir