31 °C

'Telefonlara ek vergi ters netice verir'

Selekt Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Saral, "Türkiye'de üretimi teşvik amacıyla elektronik ürünlere getirilen ilave vergi, istenilenin zıttı yönde netice verecektir"

'Telefonlara ek vergi ters netice verir'

Selekt Bilgisayar Kurucu Ortağı ve Teknoloji Başkanı Uygar Saral, Türkiye'de üretimi teşvik amacıyla elektronik ürünlere getirilen ilave verginin istenilenin tersi yönde netice vereceğini savundu. 

Saral, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl nisan ayında damping şüphesiyle bir araştırma başlatılarak elektronik ürünlere ilave vergi getirilmesinin söz konusu edildiğini belirtti. 

Uluslararası örgütlere üye bir ülke için bu tarz bir ilave vergi ancak dampingin tespitiyle mümkünken, Türkiye'de hukuken kabul edilmese de devam eden vergiler olduğu görüşünü aktaran Saral, "Diğer yandan bu tarz bir verginin Türkiye'de üretimi teşvik amaçlı olduğu ileri sürülmekle birlikte, nasıl bir yarar getireceğini tasavvur edemiyorum" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de yapılması teşvik edilen üretimi mevcut durumda ülkelerinde gerçekleştiren Çinli partnerlerinin, hızlı gelişen teknolojiden kaynaklı stok riski ve üretimde öngörülmesi zor fire yüksekliğiyle ciddi zararlar ettiklerini ve bunun kötü bir yatırım olduğunu aktardıklarını belirten Saral, Çin'de üretim yapan pek çok firmanın ardı ardına kapandığını dile getirdi. 

"Karlı olmayan bir yatırımın Türkiye'ye bir faydası olmayacağı" yorumunda bulunan Saral, şunları kaydetti: 

"İstihdam açısından da 1 kişinin ayda 2 bin 500 telefon üretebildiği ve pazarın tümünün aylık 1 milyon olduğu düşünüldüğünde 400 kişilik istihdam potansiyeli olan bir alandır. Zaten 1 milyon adet satılan telefonun tümünün Türkiye'de üretilmesi de gerçekçi değil. Kapalı ekonomilerde bile Apple ve Samsung'un ileri teknoloji ve yüksek fiyat etiketli ürünleri tüketiciler tarafından kullanılıyor. 

Bu tarz bir ek vergi için diğer bir ihtimal, sektörümüzdeki perakendede kanallar arası rekabet olabilir. Telekom firmaları ile elektronik zincirler arasındaki rekabette, en çok 1.000 lira altındaki ürünleri etkileyerek son fiyatı 250-300 lira artıracak ek vergi, bizim gibi 600-800 liraya telefon satan firmaların ürünlerinin fiyatlarını yüzde 50'ye yakın pahalı hale getirirken, yüksek fiyat etiketli Apple ve Samsung ürünlerini yüzde 10 etkileyecektir." 

Uygar Saral, taksidin kaldırılmasıyla zaten ciddi satış kaybeden elektronik zincirlerin şu anda yapabildikleri 500-1.000 lira fiyat bandındaki ürün satışlarının da bu hamleyle azalacağını belirterek, "tüketicinin telekom operatörlerine yönelerek yüksek fiyatlı ürünleri almak durumunda kalacağı" yorumunu yaptı. 

'Rekabet kaybı vergi kaybını doğurur'

 Rekabet kaybının vergi kaybını da doğuracağını ifade eden Saral, "Böyle bir çalışma bizim gibi teknoloji firmalarının gelişimini ve devletin vergi kaybını getireceğinden istenilenin zıttı yönde netice verecektir. Yerli üretim için yapılan bu hareket ciddi olarak gözden geçirilmelidir" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap