13 °C

'Türk vatanı jeopolitik açmazdan dolayı mahvolacak'

MHP lideri Bahçeli, "Başbakan bayrak indirenlere sergilediği yabancı ve gayri milli bakışı sürdürür, Irak ve Suriye’nin terör örgütleri tarafından istilasına kayıtsız kalırsa, Türk vatanı jeopolitik açmazdan dolayı mahvolacak" dedi

'Türk vatanı jeopolitik açmazdan dolayı mahvolacak'

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezindeki "Siyaset ve Liderlik Okulu"nun 10. dönem eğitim faaliyetlerinin tamamlanması sebebiyle düzenlenen törende, siyaset ve liderlik okulunun ülke ve dünya meselelerinin yorum ve anlayışında mütevazi de olsa katkı sunduğuna inandığını ifade etti. 

Diyarbakır Lice'de gerçekleştirilen bayrak indirme olayı üzerinden hükümete yönelik eleştirilerde bulunan MHP lideri Bahçeli, "Başbakan bayrak indirenlere sergilediği yabancı ve gayri milli bakışı sürdürür, Irak ve Suriye’nin terör örgütleri tarafından istilasına kayıtsız kalırsa, biliniz ki, Türk vatanı jeopolitik açmazdan dolayı mahvolacaktır" dedi.

IŞİD'in Musul'daki Türk konsolosluğu baskını ve personelin rehin alınmasına da değinen Bahçeli, şöyle devam etti:

"IŞİD’e terörist bile diyememiştir"

"Musul’daki diplomatik misyonumuzun basılması, Türk topraklarına tecavüz etmek değil midir? Vatandaşlarımızın silah zoruyla ve tehditle özgürlüklerini gasp etmek, Türkiye Cumhuriyeti’ne hakaret değil midir?" diye soran Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bunlar oluyorken, Başbakan IŞİD’e en küçük tepki göstermemiş, gösterememiştir. IŞİD’i eleştiren bir tek sözü henüz duyulmuş değildir. Dahası IŞİD’e terörist bile diyememiştir. Çünkü Başbakan'ı; sakladığı, gizlediği ve söyleyemediği karanlık ilişkileri esir almış, ağzını ve bahtını kapatmıştır."

Bahçeli, IŞİD terörüne karşı her türlü tedbirin de sırasıyla ve acilen planlanarak alınmasını gerekli gördüklerini söyledi.

AK Parti’nin Ortadoğu politikasının tepeden tırnağa yanlış olduğunu öne süren Bahçeli, bu şekilde, stratejik ve taktik adımlarla sorunların göğüslenemeyeceğini belirterek AK Parti'nin kaybettiğini ileri sürdü.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın "IŞİD tehdidine dudak büküp sulandırmaya çalışmasının" Türk milletinin jeopolitik angajmanlarına tamamen ters olduğunu ifade etti.

"Ankara'nın güvenliğini riske ve belirsizliğe sokacak"

Komşu coğrafyaların bölünüp parçalanmasına destek vermenin veya seyirci kalmanın, Ankara'nın güvenliğini riske ve belirsizliğe sokacağını dile getiren Bahçeli, bunun bedelinin vahim olacağını söyledi.

"Hele hele Başbakan’ın terör örgütleriyle düşüp kalkması, bölücü ve yıkıcı teröristlerle mücadelede ayak sürümesi, Türk devlet geleneğini hiçe saymaktır" diyen Bahçeli, bu şartlar altında, "yeni Türkiye masalı okuyan Başbakan Erdoğan" ve hükümetin, milli ahlak ve fıtrattan yoksun olduğu için tehlikenin azametini göremediğini öne sürdü.

Bahçeli, "Eğer bu döngü devam eder, Başbakan bayrak indirenlere sergilediği yabancı ve gayri milli bakışı sürdürür, Irak ve Suriye’nin terör örgütleri tarafından istilasına kayıtsız kalırsa, biliniz ki, Türk vatanı jeopolitik açmazdan dolayı mahvolacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"İcazet bekleyen politikaların pençesine düşülmüştür"

Bahçeli, "Onurlu, dengeli, barışçı, tutarlı ve yaptırım gücü olan Türk dış politikasından; korkan, kaçan, pısan, çekinen, izin ve icazet bekleyen vizyonsuz politikaların pençesine düşülmüştür. AKP fikirsiz olduğu için ülkemizi bu duruma düşürmüştür. AKP siyasete şirket mantığıyla baktığı için bugünkü zelil hale sürüklenmiştir. Hepsinden önemlisi hükümet; milli, vicdani, ahlaki ve İslami ölçülerini paraya çevirdiği ve rüşvete değiştiği için menfaat ortaklığına dönüşmüştür" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.