25 °C

'Ülke gayrimeşru şekilde yönetiliyor'

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cumhurbaşkanı'nın hükümet kurma görevini vermemesinin normal olmadığını belirterek, "Ülke 1 aydır gayrimeşru şekilde yönetiliyor" dedi

'Ülke gayrimeşru şekilde yönetiliyor'

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon ve hükümet kurma tartışmalarına değindi. Demirtaş, Türkiye'nin bir aydır hukuksuz ve gayrimeşru şekilde yönetildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanının hükümet kurmak için uzun süredir görev vermemesini normal bir durum olarak görmediklerini söyleyen Demirtaş, "AKP bir aydır hakkı olmadığı halde, hukuksuz ve gayrimeşru olarak Türkiye'yi yönetiyor. Bürokraside atamalar yapılıyor" dedi.

Demirtaş, erken seçim konusuyla ilgili belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini de kaydetti. AK Parti hükümetinin koalisyon kurma konusunda istekli olduğunu dile getiren Demirtaş, "Cumhurbaşkanı ise erken seçimden yana. Cumhurbaşkanının dayatmasıyla Türkiye erken seçime doğru gidiyor. Bir erken seçimde taşlar daha iyi yerine oturur. Koalisyon dosyamız hazır. Gelecek partilere sunacağız. Temel duruşumuz, demokrasi, barış ve adalet çerçevesinde olacak. Bu çerçevede koalisyona hazırız, her partiye açığız. Siyasette düşmanlık kan davası olmaz" diye konuştu.

Demirtaş, HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşmeyi de değerlendirdi.

Doğan'ın görüşme öncesi kendilerine bilgi verdiğini belirten Demirtaş,  "Görüşme kişisel bir görüşmeydi. Ne HDP’den Cumhurbaşkanı’na ne de Cumhurbaşkanı’ndan HDP’ye herhangi bir mesaj gidip gelmemiştir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap