12 °C

'Umarım seçim olgunluk içinde gerçekleşir'

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili "Ümit ediyorum ki herşey demokrasiye yakışır, olgunluk içerisinde gerçekleşir" dedi

'Umarım seçim olgunluk içinde gerçekleşir'

MUĞLA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Demokrasinin önemli dönemeçlerinden birisi veya önemli noktalarından birisi şüphesiz ki seçimlerin yapılması. Bunlar milletvekilliği seçimi olur, mahalli seçimler olur, cumhurbaşkanlığı seçimleri olur. Bu sefer tabi halkın direkt cumhurbaşkanını seçecek olması ayrı bir yenilik getirmiş oldu Türkiye'ye. Ümit ediyorum ki, herşey demokrasiye yakışır, olgunluk içerisinde gerçekleşir" dedi.

Gül, Muğla Valiliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, "Kütahya'da 'Bu şartlar altında siyasi planım yok' demiştiniz, aradan 2 ay süre geçti, şartlar değişti mi?" sorusu üzerine Gül, bu konuları Ankara'da konuşmasına fırsat verilmesini istedi. 

Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimi günlerinin geldiğine işaret ederek, "Bir takvimimiz var, takvim çalışıyor, bugün misafirlerimiz vardı, Pazartesi günü yine başka bir misafirimiz var. İran Cumhurbaşkanı gelecek. Zaten seçim takvimi de ilan edildi. Herkes biliyor, gayet açık ve şeffaf bir şekilde bu süreçler işliyor" diye konuştu. 

Siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin büyük bir sorumluluk içinde hareket ederek devreye girdiklerini dile getiren Gül, "Dolayısıyla demokrasinin önemli dönemeçlerinden birisi veya önemli noktalarından birisi şüphesiz ki seçimlerin yapılması. Bunlar milletvekilliği seçimi olur, mahalli seçimler olur, cumhurbaşkanlığı seçimleri olur. Bu sefer tabi halkın direkt cumhurbaşkanını seçecek olması ayrı bir yenilik getirmiş oldu Türkiye'ye. Ümit ediyorum ki her şey demokrasiye yakışır, olgunluk içerisinde gerçekleşir" ifadesini kullandı. 

Bir gazetecinin, "Çatı adaylığı" teklifi alıp almadığına yönelik sorusuna ise Gül, "Bunları sonra konuşuruz" yanıtını verdi. 

"Türkiye'ye değer katıyorlar"

Gül, iki gün boyunca Muğla Bodrum'da önemli bir toplantı yaptıklarını ve 5 Türk Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanının kentin misafiri olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Tabi ki sadece Bodrum değil, tüm Muğla'dan bahsettim onlara. Muğla'nın nasıl bir güzide il olduğunu, potansiyellerinden. Bin kilometreye yakın kıyısı olan adeta dantel gibi işlenmiş kıyısı olan denizle gerçek anlamda yeşili, ormanı, ağacı buluşturan kıyılar. Dünyanın her tarafında kıyı var ama böyle kıyı çok nadir. O bakımdan Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden birisi ve buraya gelen turistlerin de ne tür turistler olduğunu yine sizler çok iyi biliyorsunuz. Sadece Muğla değil, bütün Türkiye'ye çok büyük değer katıyorlar. Maddi, manevi her bakımdan. Türkiye'yi tanıtıyorlar ve Türkiye'nin zenginliğini herkese gösteriyorlar."

Muğla'nın 2 termik santrali ve 2 havaalanı bulunduğunu dile getiren Gül, "2 havaalanı olan başka bir ilimiz İstanbul dışında bildiğim kadarıyla yok. Dalaman, Bodrum havaalanları sizin il sınırlarınız içinde. Muğla'nın önemi milat öncesine kadar giden arkeolojik daha klasik dönemlere kadar giden önemi olan bir şehrimiz. O bakımdan sadece yerin altı değil, yerin üstü de zengin olan bir şehrimiz" diye konuştu.

Gül, bütün Muğlalıların bunların kıymetini bildiğini vurgulayarak, "Buradaki huzur, buradaki kardeşlik, buradaki bütün vatandaşlarımın çoğulculuk içerisinde birliği en güzel şekilde temsil eden bir ilimizde seyahat etmekten, bulunmaktan değerli bakanlarla birlikte gerçekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Vali Güvençer'den kente ilişkin bilgi ve takip edilmesi gereken konularda notlar alacaklarının altını çizen Gül, daha sonra da belediyeye geçeceklerini ve ile ilişkin bilgileri edineceklerini söyledi.

Gül, konuşmasının sonunda Muğlalılara sevgi ve muhabbetlerini iletti. 

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer de ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Gül'ün ziyareti anısına Anadolu Öğretmen Lisesi'nde 20 bilgisayarlı, 5 bin yeni kitaplı yeni bir kütüphane tanzim ettiklerini ve vilayet bahçesine 12 yaşında mavi ladin ağacı diktiklerini bildirdi. 

Öte yandan Gül, valiliğe gelişinde kendisini bekleyen halkı selamladı.

Yol kapatma eylemi

Öte yandan, Yatağan Termik Santrali işçileri, Milas-Yatağan karayolunu bir süre trafiğe kapattı.

Yatağan Termik Santrali'nde çalışan ve özelleştirmeye tepki gösteren işçiler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geleceğini haber alınca pankart açarak beklemeye başladı. 

Bodrum'dan gelen Cumhurbaşkanı Gül'ün konvoyunun santral önünden geçmeyip Bozüyük Mahallesi üzerinden Muğla'ya gittiğini fark eden işçiler, bunun üzerine Yatağan-Milas karayolunda oturarak yolu araç trafiğine kapattı.

Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı ve yaklaşık bir saat süren eylem, işçilerin yoldan ayrılmasıyla sona erdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.