'Vergi indirimi yüzde 80'e çıkacak'

Başbakan Yıldırım vergi indirimine ilişkin 'Yatırım döneminde bütün kazançlar üzerinden vergi indirim oranı, bütün bölgeler için yüzde 80'e çıkacak' açıklamasında bulundu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleri ile istişare toplantısında bir araya geldi.

Yıldırım yaptığı konuşmada vergi indirimlerine ilişkin "Yatırım döneminde bütün kazançlar üzerinden vergi indirim oranı, bütün bölgeler için yüzde 80’e çıkacak" açıklamasını yaptı.

'Ismarlama usulü teşvike geçiyoruz'

Başbakan Yıldırım, “Konfeksiyon usulü teşvikten ısmarlama usule geçiyoruz. En uygun teşvik hangisiyse o teşviğe yöneleceğiz. Orman ürünlerindeki bütün fonları kaldırıyoruz. Taşıma maliyetlerini azaltacağız” dedi.

TİM üyelerine, “Sizleri Başbakanlıkta ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şu an Türkiye’nin her köşesinden 400’ün üzerinden ihracatçı, birlik temsilcimiz var. Sizler, ekonomimizin bel kemiği, özel sektörün dünyaya açılan yüzüsünüz. Sizler, yatırım yapan, üreten, ihracat yapıp istihdam oluşturan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı temsil ediyorsunuz. Ekonominin çarkını döndüren sizlersiniz” diye seslenen Yıldırım, ihracatçıların, Türkiye’nin adını ve logosunu, dünyanın dört bir yanına taşıdığını, ihraç edilen her ürünün Türkiye’nin gücünün bir göstergesi olduğunu belirtti.

'Turnusol kağıdı gibi her şey ortaya çıktı'

Gelinen bu noktada yapılması gerekenlere işaret eden Yıldırım, “Asya başta olmak üzere yeni pazar alanlarına gitmemiz lazım. Darbede dostumuzu, düşmanımızı gördük. Turnusol kağıdı gibi her şey ortaya çıktı. Onun için gelecek pazarlarımızı gözden geçirip mutlaka pazar çeşitliliğine önem vermemiz lazım” değerlendirmesini yaptı. Darbe girişimine de değinen Yıldırım, şunları kaydetti: “O gece ruhlarını 1 dolara satmış olanlar Türkiye’yi karanlığa gömmek, üretimi durdurmak, Türkiye’yi kaosa sürüklemek istediler ama başaramadılar.”