5 °C

'Yakın gelecekte Rusya'yla ilişkiler normalleşecek'

Bakan Yıldırım, 'Ben inanıyorum ki yakın gelecekte Türkiye-Rusya ilişkileri normalleşecektir' açıklamasını yaptı.

'Yakın gelecekte Rusya'yla ilişkiler normalleşecek'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Rusya ile Türkiye arasında ekonomik ve kültürel ilişkilerin son zamanlarda çok geliştiğini ve tekil bir olay nedeniyle durdurulmasının doğru olmadığını belirterek, yakın gelecekte ilişkilerin normalleşeceğine inandığını söyledi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki sorunlar nedeniyle havayolu, karayolu ve denizyolunda bazı sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Hava taşımacılığında tarifeli seferlerde kazanılmış haklara yönelik herhangi bir sıkıntı görünmediğini dile getiren Yıldırım, yaşanan kriz sonrasında Rusya'nın turizme yönelik "charter" taşımalarda kısıtlamaya gideceği yönünde açıklama yaptığını anımsattı.

Yıldırım, Rusya ile yaşanan krizin uzun süre devam etmesinin doğru olmadığını vurgulayarak, "Bu, Türkiye için de güzel bir şey değil ama daha çok Rusya için olumsuz bir durum. Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler, turizm ilişkileri ve kültürel ilişkiler son yıllarda çok gelişti. Tekil bir olaydan dolayı her şeyin durdurulması doğru bir karar değildir. Ben inanıyorum ki yakın gelecekte Türkiye-Rusya ilişkileri normalleşecektir" değerlendirmesinde bulundu.

'En az zarar için, gerekli çalışmalar yapılıyor'

Krizi tırmandırmaktan yana olmadıklarına vurgu yapan Yıldırım, "Rusya dahil tüm dünya şunu bilmeli ve takdir etmeli ki Türkiye'nin toprak bütünlüğü, sınırlarını koruma hakkı her halükarda en öncelikli hükümranlık hakkıdır. Bundan da fedakarlık göstermemizi asla kimse beklememelidir. Bizim nasıl başkalarının topraklarında, sınırlarında gözümüz yoksa, komşularımızın da bizim bu hükümranlık haklarımıza saygı göstermesini bekleriz" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, krizi derinleştirmek ve büyütmek için gayret edenlerin çokluğuna işaret ederek, bu krizleri fırsata dönüştürerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrar eski düzeyine gelmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Bu kapsamda arka planda uzmanların çalıştığını dile getiren Yıldırım, sektörlerin krizden en az zararla çıkması için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.