21 °C

'Yasalaşırsa taşeronlaşma daha da yaygınlaşacak'

Başbakan ile yeni taşeron düzenlemesini görüşen işçi sendikaları konfederasyon başkanlarından Türk-İş Başkanı Atalay, tasarının yasalaşması halinde taşeronlaşmanın daha da yaygınlaşacağı kanaatini taşıdıklarını söyledi

'Yasalaşırsa taşeronlaşma daha da yaygınlaşacak'

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan işçi sendikaları konfederasyon başkanları ile görüştü. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 40 dakika sürdü.  

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Başkanı Kani Beko'nun katıldığı görüşmede yeni taşeron düzenlemesine ilişkin detaylar konuşuldu.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Türk İş Başkanı Atalay, düzenlemenin eksik ve yetersiz olduğunu söyledi. "Özel sektörde müfettiş denetimi yok." diyen Atalay, bu akşam hükümetle yeniden görüşme gerçekleştireceklerini belirtti. 

Atalay, taşeronla ilgili eski yönetmelikte müfettiş denetiminin söz konusu olduğunu ancak yapılması istenen yasal düzenlemede müfettiş denetiminin olmadığını savunarak, "Diyoruz ki burada denetim olsun, müfettiş ve bakanlık denetlemeye devam etsin. Madenle ilgili yapılanlar müspet ama biz madeni öne getirerek buradan 4 - 5 maddede çalışanlarının hak gaspına uğramasına müsaade etmemek için uzun seneler sonra ilk defa 3 konfederasyon bu konuda aynı noktada beraber hareket ediyor, hareket edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Yasalaşması halinde taşeronlaşma daha da yaygınlaşacak"

Atalay, tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde taşeronlaşmanın daha da yaygınlaşacağı kanaatini taşıdıklarını ve bu konuda tedirgin olduklarını söyledi. 

Hangi iş kolunda taşeron çalıştırılması konusunun Bakanlar Kurulu kararına bırakılmasının da doğru olmadığını ifade eden Atalay, yetkinin 1936 yılındaki İş Kanunu'nda da Bakanlar Kurulu'na bıraktığını, bunu kabul etmeyeceklerini, yasanın mevcut halinin korunması gerektiğini kaydetti. 

Atalay, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın görüşmedeki tavrına ilişkin sorusuna da "Başbakan müspet davrandı, komisyon kurdu. İnşallah devamı da iyi gelir, netice alırız" yanıtını verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap