11 °C

1 Kasım listelerindeki sürpriz isimler

1 Kasım seçimleri için siyasi partiler aday listelerini YSK'ya sundu. Partilerin listelerinde büyük oranda değişiklik olmazken, yeni listelerde sürpriz isimler de vardı.

1 Kasım listelerindeki sürpriz isimler

Siyasi partiler 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı'na sundu. Aday listelerinin genelinde bir değişiklik olmadı ancak listelere sürpriz isimler damgasını vurdu.

AK Parti’de Babacan ve Türkeş sürprizi

AK Parti'nin son kongrede MKYK'dan çıkardığı Ali Babacan ve Mehmet Şimşek, listede yer aldı. Babacan'ın milletvekili adayı olması büyük yankı uyandırdı. Ali Babacan daha önce olduğu gibi Ankara'dan aday olurken, Mehmet Şimşek de AK Parti'nin Gaziantep 1. sıra adayı oldu.

AK Parti'nin sürprizleri bununla da kalmadı. MHP'den istifa eden Tuğrul Türkeş Ankara'dan aday gösterildi.

Boynukalın ve Işılak listede yok

Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırılarla gündeme gelen İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın ve şarkıcı Uğur Işılak aday listesinde yer almadı.

1 Kasım seçimleri için '3 dönem kuralında esnemeye' gidilebilir açıklamaları listelerde görüldü. Tam 24 aday üç dönemliklerden seçildi. AK Parti, 7 Haziran'daki adaylarından 312'sini aday gösterdi.

İşte AK Parti’de dikkat çeken isimler:

Cemil Çiçek ve Ali Babacan Ankara’dan aday gösterildi. Ahmet Davutoğlu, Konya'dan; Beşir Atalay, Van’dan; Mehdi Eker, Ali Sarıkaya ve İsmail Kahraman, İstanbul’dan; Cevdet Yılmaz, Bingöl’den; Galip Ensarioğlu, Diyarbakır’dan; Yalçın Akdoğan, Ertan Aydın ve Tuğrul Türkeş, Ankara’dan; Ali Sarıkaya, İstanbul'dan, Faruk Çelik Şanlıurfa'dan; Taha Özhan, Malatya'dan; Efkan Ala ve Mehmet Müezzinoğlu, Bursa'dan; Ömer Çelik, Adana'dan; Binali Yıldırım, İzmir'den; Recep Akdağ, Erzurum; Mehmet Şimşek ve Şamil Tayyar, Gaziantep'den, Lütfi Elvan, Mersin'den.

 

CHP'de Özçelik ve Karakaş aday gösterilmedi

CHP'de 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen 131 ismin 128'i yerlerini korudu. Genel başkan yardımcıları Murat Özçelik ve Ercan Karakaş bu kez aday gösterilmedi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yine İzmir ikinci bölge ikinci sıradan aday olduğu listede, 2 MYK üyesi yer almadı.  7 Haziran seçimlerine İstanbul 3. Bölge 7. sıradan giren ve milletvekili seçilen Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik bu kez aday gösterilmedi. Özçelik'in sırasına, 9. sırada yer alan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu kaydırıldı.

Daha önce aday gösterilmeyen Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu da İstanbul 3. Bölgeden aday oldu.

PM'de diğer bir sürpriz Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ismi üzerinde yaşandı. CHP'den istifa eden İhsan Özkes'in yerine, sıra kaydırılarak Akkaya listeye girdi. Yakup Akkaya, İstanbul 1. Bölge 11. sıradan aday gösterildi. Akkaya da 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmemişti. CHP MYK'dan milletvekili adayı gösterilmeyen diğer isim ise Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş.

RTÜK üyeliğinden istifa eden Öztunç ile eski konsolos Yılmaz da listede

Türkiye'nin Duşanbe Büyükelçiği'nden istifa eden eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, CHP'nin Ardahan milletvekili adayı olarak listeye girdi. CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen ve adaylık için bu görevinden istifa eden Ali Öztunç ise Kahramanmaraş birinci sıradan milletvekili adayı oldu. CHP, 7 Haziran seçimlerinde bu iki ilde milletvekili çıkaramamıştı.

İlgezdi yine aday

İstanbul 1. Bölgede Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey yer aldı. Bu bölgede ikinci sıra ise hakkındaki iddialar nedeniyle tartışma konusu olan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi'nin oldu. İlgezdi, 7 Haziran seçimlerindeki yerini korudu. Önceki seçimde Tokat'tan birinci sıradan milletvekili seçilen Orhan Düzgün'ün yerine ise eski il başkanı Kadim Durmaz'ın aday gösterildiği belirtildi. Partinin Gaziantep birinci sıra adayı CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akif Ekici oldu. Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, yeni listede 4. sıradan aday gösterildi.

Oran ve Aksünger de listede yer almayan isimler

7 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen eski milletvekili Umut Oran yine listede yer almadı. Eski milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdal Aksünger de listede yer bulamadı. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeliğinden istifa ederek aday olan Doç. Dr. Koray Çalışkan da listeye giremedi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ile Muharrem İnce de yerini koruyan milletvekillerinden. Baykal, Antalya ikinci sıradan, İnce ise Yalova birinci sıradan tekrar aday gösterildi.

 

MHP'de Akşener sürprizi

1 Kasım seçimleri için aday listesini YSK'ya sunan MHP'de en büyük sürpriz Meral Akşener'in aday gösterilmemesi oldu. Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'den birinci sıra adayı gösterildiği MHP listesinde, seçim hükümetinde yer alan Tuğrul Türkeş'in yanısıra, adaylık başvurusunda bulunmayan eski Bakanlardan Murat Başesgioğlu da beklendiği gibi listede yok.

Eski İçişleri Bakanı ve eski TBMM Başkanvekili Meral Akşener, 7 Haziran seçimleri sonrası adı Meclis Başkanlığı adayları arasında geçince Genel Başkan Bahçeli'nin tepkisini çekmişti. Akşener de MHP listelerinde kendine yer bulamadı.

Türkeş, Başesgioğlu ve Akşener dışındaki 77 milletvekilinden 72'si yerlerini korudu. Ankara'daki 4 vekilden Mustafa Erdem liste dışı kaldı. Tuğrul Türkeş'in yerine Erkan Haberal geldi. Aydın'da Ali Uzunırmak, Hatay'da Şefik Çirkin, Karabük'te Durmuş Yalçın, Manisa'da Zeynel Balkız liste dışı kaldı.

 

HDP'de bakanlık teklifini reddeden Tüzel aday gösterilmedi

7 Haziran’da milletvekili seçilen EMEP’li Levent Tüzel ise HDP’nin 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listesinde yer almadı. Tüzel, geçici bakanlar kurulu teklifini kabul etmemişti.

Öte yandan listesini büyük oranda koruyan HDP'de Ankara'daki Gezi olayları sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük Ankara 2. Bölge'den 1. sıra adayı oldu.

Geçen seçimde Gaziantep’ten aday olan Celal Doğan, 1 Kasım seçimlerinde İstanbul 2. Bölge’den 1. sıra adayı oldu. Sırrı Süreyya Önder, Ankara 1. Bölge'den 1. sıra adayı oldu.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.