22 °C

10 ayda 10.6 milyar dolar geldi

Ekim ayında 498 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Bu yılın 10 ayında uluslararası doğrudan yatırım girişi, 10 milyar 584 milyon dolar oldu.

10 ayda 10.6 milyar dolar geldi

 

 

ANKARA - Bu yılın Ekim ayında 498 milyon dolar, 10 ayında da 10 milyar 584 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığı, Ekim ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri" bültenini yayımladı.

Buna göre, uluslararası doğrudan yatırım girişi, Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 artarak 498 milyon dolara çıkarken, Ocak-Ekim döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 düşerek 10 milyar 584 milyon dolar oldu.

Ekim ayında uluslararası yatırımcıların Türkiye'deki yeni veya mevcut şirketleri ile iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi, 350 milyon dolar olarak hesaplandı. Söz konusu nakit sermaye girişinin 164 milyon dolarlık bölümü AB ülkelerinden kaynaklandı.

Sermaye girişi

Bu yılın Ocak-Ekim döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi 8 milyar 324 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu uluslararası doğrudan yatırım girişinin 3 milyar 828 milyon doları imalat sanayi sektöründen, nakit sermaye girişinin yüzde 76'sı AB ülkelerinden kaynaklandı.

Uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Ekim ayında 39 uluslararası sermayeli şirket kuruldu. 5 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Ocak-Ekim döneminde de bin 447 uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulurken, uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşen yerli sermayeli şirket sayısı 115 oldu.

Bin 562 uluslararası sermayeli şirketin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları belirlendi.

Aynı dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 122 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştirakine imza attı.

Bu şirketlerin 50'si toptan ve perakende ticaret, 16'sı gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri, 12'si imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunuyor.

Anılan bin 562 şirketin 545'i AB ülkeleri, 613'ü Yakın ve Orta Doğu ülkeleri, 173'ü de Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler.

Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirketler

Ekim ayı sonu itibariyle 25 bin 695 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. 5 bin 459 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Toplam 31 bin 154 uluslararası sermayeli şirketin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Yatırım projeleri

Ekim ayında Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenen 25 proje kapsamında yaklaşık 331,9 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü.

Böylece 10 aylık dönemde belgelendirilen yatırım projesi sayısı 186'ya, belge kapsamındaki yatırımların tutarı da 5,2 milyar dolara ulaştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap