5 °C

100 bin sözleşmeliye kadro

100 bin sözleşmeliye kadro

ANKARA - Cumhurbaşkanı Gül, 100 bin sözleşmeli personelin kadroya alınmasını da içeren torba kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda "Torba Kanun" olarak adlandırılan ve çok sayıda kanunda düzenleme öngören "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Gül, 6495 sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdi. 

Kanun, 4/B'liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması, şehit yakını, gazi, muhtar ve köy korucularına yeni haklar verilmesi, meraların geçici yerleşime açılması, sürücü belgelerinin değiştirilmesinin de arasında bulunduğu çok sayıda düzenlemeyi içeriyor.

Gül'ün onayladığı kanuna göre 4/B'liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak.

Sürücü belgeleri süreli verilecek
Sürücü belgeleri süreli olarak verilecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar, en az bir yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edilecek. Ehliyet yenilemede 15 lira alınacak.

Vekil Kur'an kursu öğreticisi olarak görev yapanlar ile 4 Mayıs 2005 ile 30 Haziran 2013 arasında en az 3 ay süreyle bu görevde bulunanlar kadroya geçirilecek.

İzin verilen vakıf, kurum ve kuruluşlar dışında "diyanet" kelimesi isim olarak kullanılamayacak.

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı kanuna göre, 28 Şubat sürecinde disiplin cezası nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve alınmasında atama sayısı sınırlaması uygulanmayacak.

28 Şubat 1997-23 Mart 1999 arasında aldıkları disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona eren ancak haklarında verilen disiplin cezaları ortadan kaldırılanların sigorta primleri kurumlarınca ödenecek.

Sınavlarda kopya çekenlere 4 yıla kadar hapis

ÖSYM'nin sınavlarında bireysel veya toplu olarak kopya çeken kişilere 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilecek.

ÖSYM tarafından yapılan sınavların soru ve cevapları, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında istenemeyecek.

Kamuya 2 bin 827 kadro
Spor Genel Müdürlüğüne 2 bin 500, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 200, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne 100, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına 25 kadro ihdas edilecek. Maliye Bakanlığına da 2 vergi denetim kurulu başkan yardımcısı alınacak.

Harp malulleri ile nakdi tazminat ve aylık bağlanmasına ilişkin kanun kapsamında olan ancak hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara bir istihdam hakkı getirildi.

Şehit yakınları, gaziler, 65 yaş üstü ve engellilere ilişkin ücretsiz seyahatin kapsamı genişletildi.

Kanuna göre, 55 yaşını doldurduğu için görevleriyle ilişkileri kesilen köy korucularının en düşük aylıkları 383 liradan 652 liraya; en yüksek aylık miktarı 614 liradan 883 liraya yükseltildi

Muhtarların aldığı 460 liralık ödenek tutarını, Bakanlar Kurulu 875 liraya kadar çıkarmaya yetkili olacak.

TSK ve Emniyet teşkilatında, patlayıcı maddelerin imhası, nakli, depolanması sırasında hayatını kaybedenler ile malul olanlara da aylık bağlanacak.

Resmi Gazete'de yayımlandı 
Kamuoyunda "Torba Kanun" olarak adlandırılan ve çok sayıda kanunda düzenleme öngören "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.