18 polis görevden uzaklaştırıldı

Hatay Valisi Ercan Topaca, yasa dışı dinleme yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 47 polisten halen Hatay İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan 18 polisi görevden uzaklaştırdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hatay Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğünde görevli 18 personel hakkında iddianame düzenlenerek dava açıldığını bildirdi.

Polislerin görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili Hatay Valiliği'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, 'Soruşturmanın selameti' için polislerin görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek şöyle denildi:

"İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapan 18 personel hakkında, 'Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' suçlarından dolayı iddianame düzenlenerek dava açılmıştır. İddianamede isnat edilen suçların memuriyetten ihracı gerektirecek nitelikte olması ve yürütülen soruşturmanın selameti açısından; ilgili personel 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 137'nci maddesi gereğince 22 Ocak 2015 tarihinde Hatay Valisi tarafından görevinden uzaklaştırılmıştır. Başlatılan adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Sahte adres ve isimle dinleme

Hatay 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 20 Nisan'da yargılanmalarına başlanacak 47 polis hakkında hazırlanan iddianamede şüphelilerin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaparken usulsüz dinleme yaptıkları ve bu dinlemeleri de milletvekili, emekli hakim, muhtelif rütbedeki emekli asker, iktidar ve muhalefetteki partilerin taşra organlarının mensupları, muhtelif rütbedeki polisler, muhtelif unvanlardaki kamu yöneticileri, belediye başkanı ve mahalli idarelerin atanmış yöneticilerini de kapayacak şekilde; 'Terör örgütü üyeliği, organize suç örgüt üyeliği, ihaleye fesat, çek senet, uyuşturucu faaliyetler' gibi gerekçelerle ve ancak suç-kişi arasında bir illiyet bağı kurulmadan ve zaman zamanda sahte isim ve adres kullanılarak gerçekleştirdikleri belirtiliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir