18 °C

2010'da 159 bin kişiyi işe yerleştirdi

İŞKUR, işyerlerini ziyaret ederek istihdamı bir önceki yıla göre 2 kat artırdı.

2010'da 159 bin kişiyi  işe yerleştirdi

ANKARA - İŞKUR, özel sektör işyerlerini sistematik bir şekilde ziyaret ederek, işe yerleştirdiği insan sayısını önemli oranda artırdı.

Kurum, bir süre önce il müdürlüklerinin yapmış olduğu işveren ziyaretlerine yönelik olarak ilk defa merkezden danışmanlık-rehberlik yapmaya başladı ve izleme sistemi kurdu.

Ziyaretlere ilişkin rehber hazırlanarak il müdürlüklerinin hazırlayacakları eylem planları doğrultusunda, işyerlerinin belirli bir sistem ile ziyaret edilmesi sağlandı.

42 binden fazla ziyaret gerçekleştirildi

Kurum, yeni misyon ve vizyonu doğrultusunda 2010 yılının ikinci yarısından itibaren daha etkin ve verimli işveren ziyaretleri için önceden eylem planları yapmaya ve belirli bir program çerçevesinde çalışmaya başladı. Bu kapsamda, tüm İŞKUR birimleri, hizmet alanlarındaki işyerlerini 6'şar aylık eylem planları doğrultusunda ziyaret edip, işgücü talebi almanın yanında, mesleki eğitim ihtiyaçlarını tespit etmeye, İŞKUR hizmetleri ve işveren yükümlülükleri konusunda bilgi aktarmaya çalışıyor.

İŞKUR tarafından bu şekilde ziyaret edilen özel sektör işyeri sayısı 2010'da 42 bin 25 olarak gerçekleşti.

Hizmetlerdeki bu iyileşmeyle özel sektör işyerlerinde 2009'da kurum aracılığıyla işe yerleştirilen kişi sayısı küresel ekonomik krizin de olumsuz etkileri sebebiyle 86 bin 153 olarak gerçekleşirken 2010'da bu rakam yaklaşık olarak ikiye katlandı.

İŞKUR, özel sektör iş yerlerinde geçen yıl 159 bin 50 işsize iş buldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap