21 °C

2011'de altına talep devam edecek

Dünya Altın Konseyi, ilk çeyrekte yüzde 40 artan talebin, 2011 süresince de devam edeceği görüşünde.

2011'de altına talep devam edecek

İSTANBUL - Dünya Altın Konseyi, altına küresel talep beklentisinin 2011'de hız kesmeyeceğini bildirdi.

Dünya Altın Konseyi'nin 2011'in ilk çeyreği için hazırlanan ''Altına Talep Eğilimleri'' raporuna göre, 2011'in ilk çeyreğinde gerçekleşen altın talebi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 artarken, yatırımda ise yüzde 26'lık artış gözlendi.

Bu dönemde gerçekleşen taleple Çin'in 2020 yılında gerçekleştirmesi beklenen altın talebine beklenenden önce ulaşması öngörülüyor. Hindistan'da yaklaşan düğün sezonu öncesi yapılan alımlar ise ülkenin dünya altın piyasasındaki etkisini ortaya koyuyor.

Küresel koşullar altına yöneltiyor

Dünya Altın Konseyi, ilk çeyrekte talepte yaşanan coğrafik ve sektörel çeşitlilikle birlikte ortaya çıkan güçlü göstergeler sonucunda, altına küresel talep beklentisinin 2011'de hız kesmeyeceğini bildirdi.

Rapora göre, 2011'in geri kalanında, etkisini süren küresel sosyo-ekonomik koşulların altına yatırım talebini artırmaya devam edeceği belirtildi. Raporda, bu eğilimin temel nedenleri arasında, ABD ekonomisi ve doların gidişatıyla ilgili devam eden belirsizlikler, Avrupa ülkelerinin borçlarına ve global enflasyona  yönelik kaygılar ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da süren gerginliklerin sayılabileceği kaydedildi.

Çin ve Hindistan'ın hız kesmeyen mücevher talebinin, 2011 yılı içinde mücevher pazarının büyümesini desteklemeyi sürdüreceği ifade edilen raporda, merkez bankalarının kredi ve karşı taraf riski olmayan aktif varlıklara doğru rezervlerini çeşitlendirmek amacıyla altın alım eğilimine girmesiyle kamu sektörü tarafından yapılan net alımların 2011 boyunca devam etmesinin beklendiğinin altı çizildi.

Dünya Altın Konseyi Yatırımlar Yönetim Müdürü Marcus Grubb da 2011'in kalanında, altına olan talebin güçlü bir şekilde devam etmesini bekledikleri değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap