19 °C

2015 seçimlerinden sonra işletilecek

MYK toplantısı sonrası yazılı açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç, kongre takviminin, 2015 Genel Seçimleri'nden sonra işletileceğini söyledi

2015 seçimlerinden sonra işletilecek

ANKARA - CHP'de kongre takvimi, 2015 Genel Seçimleri'nden sonra işletilecek. 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplantı. 

Partinin kongre takviminin ele alındığı ve yaklaşık 3 saat süren MYK sonrası, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, yazılı bir açıklama yaptı. 

Son günlerde örgütte kongre takviminin başlayıp başlamayacağı veya ne zaman başlayacağı konularında tereddütler oluştuğunun görüldüğünü ifade eden Koç, 34. Olağan Kurultayı'n 17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde yapıldığını anımsattı.

Koç, iki yıllık sürenin 18 Temmuz 2014 tarihinde dolduğunu vurgulayarak, "Parti Meclisimiz 23 Haziran 2014 tarihli ve 12 numaralı kararı ile bir yıllık uzatma yetkisini kullanarak süreyi 2015 yılına kadar uzatmıştır" açıklamasında bulundu.

Koç, şu değerlendirmeleri yaptı:

"30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler ve 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, bu süre içinde kongre takvimini işletme olanağı bırakmamıştır. 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 6. Maddesi uyarınca normal genel seçim tarihi 7 Haziran 2015 olacaktır. Buna göre seçimin başlangıç tarihi 9 Mart 2015, aday olacak örgüt başkanı ve yöneticilerin istifası gereken tarih de 9 Şubat 2015'tir. Öte yandan iktidar çevrelerinde seçimlerin erkene alınma çalışmalarına ilişkin bilgiler de gündemde konuşulan konular arasındadır. Bu çerçeveden bakıldığında, parti tüzüğü ve kongreler yönetmeliğindeki süreler de dikkate alındığında seçim süreci içinde takvimin tamamlanması mümkün görünmemektedir. Bugünden itibaren bütün örgütlerimizin temel görevi iç işleyişle meşgul olmak yerine 2015 seçimlerine odaklanmaktır. Bu nedenle Merkez Yönetim Kurulumuz, Parti Meclisi'nin bir yıllık uzatma kararını da göz önüne alarak kongre takviminin 2015 Genel Seçimlerinden sonra başlatılmasını uygun görmüştür."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap