8 °C

27 polise tutuklama talebi

İstanbul merkezli ''paralel yapı''ya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 27 polis, tutuklanmaları istemiyle İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

27 polise tutuklama talebi

İstanbul başta olmak üzere çok sayıda ilde düzenlenen "paralel yapı"ya yönelik operasyon kapsamında savcılıkça ifadesi alınan aralarında eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı'nın da bulunduğu 27 şüpheli, "darbeye teşebbüs" ile "siyasal ve askeri casusluk" suçlarından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "suç örgütü kurmak", "örgüt üyesi olmak", "siyasal casusluk", "resmi evrakta sahtecilik", "kişisel verileri usulsüz kaydetme" ve "bilgisayar verilerini silme" suçlarından gözaltına alınan 27 şüpheli polisin emniyette savcılıkça alınan ifadeleri tamamlandı. Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve komiser Ali Kavlak'ın ise emniyetteki işlemleri sona erdi. 

Soruşturma savcısı, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı'nın da aralarında bulunduğu 27 kişiyi, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ile "siyasal ve askeri casusluk" suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Gözaltında bulunan 29 şüpheli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan yerleşkesinden sabah saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Şüpheliler, burada Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirildi.

Mahkemeye sevk edilen 27 şüphelinin hakimlik sorgusunun başlaması bekleniyor. 

Ardıç ve Kavlak'ın ise savcılıkça ifadelerinin alınmasına adliyede devam edilecek.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.