28 Şubat'ın bebeği olarak iktidara geldiniz

BDP Genel Başkanı Demirtaş 28 Şubat sürecini eleştirirken, AK Parti ve politikalarını eleştirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ANKARA - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Madem Milli Görüş'e yapıldı darbe, siz zaten iktidara gelmeden önce 'biz o gömleği çıkardık' diyerek bu tasfiyeye çanak tuttunuz, alkışladınız. Dolayısıyla 28 Şubat'ın Milli görüşü tasfiye etme amacına hizmet ettiniz. Bu nedenle iktidara geldiniz. 28 Şubat'ın bebeği, çocuğu olarak iktidara geldiniz" dedi. 
BDP lideri Demirtaş partisinin grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. 28 Şubat'ın sivil siyasete yapılmış haksız bir müdahale olarak her zaman kınanması, unutulmaması gerektiğini anlatan Demirtaş, bundan doğru sonuçlar çıkartılmadığı sürece de Türkiye'nin darbeler toplumu olmaya devam edeceğini söyledi. 28 Şubat darbesinin sadece Milli Görüş ve rahmetli Erbakan'a karşı yapılan bir darbe olmadığını söyleyen Demirtaş, amacının "Türkiye'yi yeni dünya düzeniyle içli dışlı hale getirme, neo-liberal politikalara uygun hale getirme, sinmiş biat etmiş toplum yaratma" olduğunu ileri sürdü. 
Esas hedefleri irdelendiğinde 28 Şubat'ı yapanların başarılı olduğunu söyleyen Demirtaş, "28 Şubat 10 yıl bile sürmedi" diyenleri şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti. 2002'de iktidarı devralanların darbeyle hesaplaşmak için ne yaptığını soran Demirtaş, "Madem Milli Görüş'e yapıldı darbe, siz zaten iktidara gelmeden önce 'biz o gömleği çıkardık' diyerek bu tasfiyeye çanak tuttunuz, alkışladınız. Dolayısıyla 28 Şubat'ın Milli görüşü tasfiye etme amacına hizmet ettiniz. Bu nedenle iktidara geldiniz. 28 Şubat'ın bebeği, çocuğu olarak iktidara geldiniz" dedi. 
28 Şubat'ın hem ürünü hem destekçisi olarak iktidara geldiniz
28 Şubat'ın ikinci amacının dünya ekonomik sistemine girmek olduğunu, AKP'nin de neo-liberal politikaları uygulama vaadiyle iktidara gelip bu politikaları uyguladığını söyleyen Demirtaş, "Dışarıdaki 28 Şubat'çıların neo-liberal politikalara teslim olma amacını gerçekleştirdiniz. Siz 28 Şubat'ın hem ürünü hem destekçisi olarak iktidara geldiniz. Yoksa 'darbe Erbakan'a yapılmıştı, başarılı oldu. AKP o düzeni alaşağı ederek iktidara geldi demek yanılgıdır" dedi. 
28 Şubat süreciyle ilgili "Aydınlar gazeteciler tutuklanıyordu. Medyaya sipariş yayınlar yaptırılıyordu, andıçlar, fişlemeler yapılıyordu" gibi değrelendirmeleri hatırlatan Demirtaş, "Bütün bu yapılanların benzerlerini AKP yapmıyor mu?" diye sordu. Dolmabahçe'de gazetecilere brifing, yargıçlara savcılara talimatlar verildiğini, siyasilerin tutuklandığını söyleyen Demirtaş şöyle devam etti: 
"Sokakta tank yürütmüyorlar ama gece gündüz her yerde panzerleri yürütmüyorlar mı? Neyle mücadele etmişse ona benzediler. 'Ergenekon'la mücadele' dediler, Ergenekon'un bütün yöntemlerini uyguluyorlar. '28 Şubat'la mücadele' diyorlar, 28 Şubat'ın bütün uygulamalarını bize karşı kullanıyorlar. O nedenle '28 Şubat başarılı olmadı' demek yanlıştır." 
"Darbelerden hesap soruyoruz" diye birkaç generali tutuklamanın darbeyle hesaplaşmak anlamına gelmediğini söyleyen Demirtaş, "O yönetim zihniyeti tasfiye edilmediği müddetçe darbeler yaşıyor demektir. Etkileri itibariyle hem 12 Eylül hem 28 Şubat darbesi yaşıyor. Çok uzun bir müddet sonra değil ileride AKP'nin belgeseli çekilecek. İlkelerini uğruna mücadele ettiğin bütün değerleri bir kenara bırakacaksın, 'şu gömleği çıkardım, askeri parkamı giydim' diye iktidara geleceksin, bununla da 'darbeyle mücadele ediyoruz' diyeceksin. Ortada bir darbeci zihniyet varsa sizin zihniyetinizdir" dedi. 
Mesele uysal gençlik yetiştirme meselesi
4+4+4 olarak getirilen yeni eğitim modelini de, "Geçen haftalarda AKP'lilerin Cuma namazlarına gittikleri 4x4'leri konuşuyorduk" sözleriyle değerlendirmeye başlayan Demirtaş, modelin kurumların, öğretmen ve öğrencilerin görüşleri alınmadan milletvekillerinin imzası ile getirilmesini eleştirdi. Demirtaş, "Hükümet meseleyi üstlenmiyor bile. Toplumu aptal yerine koyuyorlar. Nabız yoklayacakar, tepkileri alacaklar, hükümet ona göre yasayı sahiplenecek" dedi. 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in MGK'ya bilgi vermesini de eleştiren Demirtaş, "MGK hala Kenan Evren'in hediyesi olarak duruyor. Bakan da gidip hesap veriyor. Daha Meclis'te konuşulmadan gidip askere brifing veriyor. Şimdi parlamentonun görevi MGK'dan çıkanı yasalaştırmak. Parlamentonun iradesine saygıları bu kadar" dedi. 
Getirilen teklifle ilgili, "İmam hatiplerin önü açılıyor, kız çocukları eve kapatılıyor, dindar gençlik" gibi tartışmaların sığ bir yaklaşım olacağını savunan Demirtaş şöyle devam etti: 
"Bu tür amaçları var mıdır, ayrı bir tartışma konusu. Anahtar teslimi sıfır kilometre İslam devleti AKP'ye verseniz AKP kabul etmez, böyle bir amacı yoktur. Varmış gibi konuyu tartıştırır, kamuoyu desteğini bu şekilde güçlendirerek asıl amaçlarını hayata geçirir. Mesele uysal gençlik yetiştirme meselesidir. Yoksa gerçek anlamda dindar gençlik sorgulayan gençliktir, gerici değildir. Allah'tan başkasına kulluk etmez, ezilenin yanında yer alır. Bunlar biat eden, genel başkan 'höt' dedi mi oturan, piyasa koşullarına uygun, dünyadaki neo-liberal sömürü düzenine hizmet etme konusunda meziyetleri olan bir gençlik yetiştirmek istiyorlar. Dünya ekonomik piyasası böyle yetişmiş bir gençlik istiyor." 
"Ara eleman, piyasaya uygun insan yetiştirmemiz lazım" sözlerinin "daha eğitimli modern köleler yetiştirme" anlamına geldiğini savunan Demirtaş, "Eğitim mekanizmasını bir torna aleti olarak görüyorlar. Çocuklar o tornadan geçip piyasanın istediği yetişmiş eleman olacaklar. İstihdam, arz talep karşılanacak. Bunların eğitim anlayışı budur" dedi. 
Vurun emrini verdin mi vermedin mi,
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Uludere'de yaşanan olayla ilgili "Konunun üstünde hassasiyetle duruyoruz" sözlerini eleştiren Demirtaş, basit bir soru sorduklarını belirterek buna yanıt istedi. Demirtaş, "Vurun emrini verdin mi vermedin mi, bu basit soruya bile yanıt vermiyorsun, 4 saatlik görüntüyü izlemiyorsunuz. Meclis komisyonu 'görüntülerden sivil vatandaş olduğu anlaşılıyor' diyorken siz kendi soruşturmanızı sonuçlandırmıyorsunuz. Sonra çıkıp 'unutmadık' diyeceksiniz. İşte bu suçluların psikolojisidir" dedi. 
Uluslararası Ceza Mahkemesine yaptıkları başvurunun usul açısından kabul edildiğini belirten Demirtaş, "Peşindeyiz, Uluslararası hukuk iç hukuk, katliamın hesabını soracağız" dedi. Demirtaş olayla ilgili her ayın 28'inde saat 8.00'de ışık kapatıp açma eylemi yapılacağını söyledi. 
Bu konularda ilginizi çekebilir