16 °C

3 ayda HDP'li 12 milletvekili tutuklandı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından bu yana HDP'li 26 milletvekili gözaltına alındı, 12'si tutuklandı.

3 ayda HDP'li 12 milletvekili tutuklandı

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından 4 Kasım 20016'dan bu yana HDP'li 59 milletvekilinden 26'sı gözaltına alındı. Partinin eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile grup başkan vekilleri İdris Baluken ile Çağlar Demirel'in bulunduğu 12 milletvekili tutuklandı. Tutuklanan milletvekillerinden HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, 2 ay tutuklu kaldıktan sonra 4 Ocak'ta tahliye edilirken, HDP'nin yurt dışında bulunan Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van milletvekili Tuğba Hezer için ise yakalama kararı çıkartıldı.

Tutuklu vekiller

Soruşturmalar kapsamında haklarında tutuklama kararı verilen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan halen cezaevinde bulunuyor.

Gözaltına alınan vekiller

4 Kasım'dan başlanarak değişik tarihlerde 14 HDP Milletvekili de gözaltına alındı. Çıkarıldıkları mahkemelerce adli kontrol şartı ile serbest bırakılan milletvekilleri, Sırrı Süreya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, Pervin Buldan, Emin Adıyaman, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Hüda kaya, Meral Danış Beştaş ve Altan Tan oldu.

Parti sözcücü Bilgen bu sabah gözaltına alındı

HDP Parti sözcüsü ve Kars milletvekili Ayhan Bilgen ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında bugün Ankara'da gözaltını alındı. Bingöl ile birlikte gözaltına alınan toplam HDP'li vekil sayısı 26'ya çıktı.

HDP'li Bilgen'e gözaltıHDP'li Bilgen'e gözaltı

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap