17 °C

3 hamle 3 kuruş düşürdü

Merkez Bankası, dolardaki tansiyonu düşürmek adına bugün 3 hamle yaptı. Dün 1.90'ı gören Dolar/TL bugün 1.86'ya kadar inerken, gün 1.87 liradan kapandı.

3 hamle 3 kuruş düşürdü

İSTANBUL – Yurtiçi piyasaya bugün Merkez Bankası'nın dolardaki tansiyonu düşürmek adına aldığı önlemler damga vurdu. Bir gün içinde gelen 3 hamle doları 3 kuruş düşürdü.

Merkez Bankası ilk olarak yabancı parada zorunlu karşılık oranlarını indirdi. Bu hamle ile piyasaya yaklaşık 1,3 milyar dolar likidite sağlanacağı belirtildi.

İkinci adım döviz satış ihalelerinde oldu. MB bugünkü döviz satım ihalesinde satış miktarını 1 milyar 350 milyon dolar olarak belirledi. İhalede 750 milyon dolar satış yapan TCMB, yüksek tutarlı satış ihalelerine devam edeceğini duyurdu.

Günün son hamlesi ise TL zorunlu karşılıklarda geldi. TL yükümlülüklerde zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınır yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltildi.

TCMB, döviz cinsi zorunlu karşılık indirimi, 750 milyon dolarlık rekor döviz satım ihalesi ve yüksek miktarlı döviz satım ihalelerinin sürebileceği açıklamalarıyla TL'de yükselen tansiyonu nispeten düşürdü. TL cinsi rezervlerin yabancı para cinsi tutulabilecek kısmını yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkararak piyasada rezervlere ilişkin endişeleri de yatıştırdı.

Dün 1.9050'ye kadar çıkarak tarihi zirvesini test eden Dolar/TL, Merkez Bankası'nın bugünkü hamleleriyle birlikte öğlen 1.86 seviyelerine kadar indi. Ancak, yeniden alımların gelmesiyle kur bir kez daha 1.87'nin üzerine yerleşti. Böylece MB'nin bir günde yaptığı 3 hamle doları ancak 3 kuruş düşürebildi.

TCMB kapanış kurlarına göre lira, dolar karşısında yüzde 1.1, euro karşısında yüzde 0.02 değer kazandı. TCMB, gösterge dolar kurunu 1.8664/1.8754 lira, euro kurunu 2.4870/2.4990 lira, pariteyi 1.3325 olarak ilan etti.

Kapalıçarşıda ise dolar 1.8720 liradan euro da 2.4940 liradan kapandı. Bankalararası valörlü işlemlerde Dolar/TL'de en iyi alış/satış 1.8685/1.8720 düzeyinde yer alıyor.

İMKB'de yükseliş sınırlı kaldı

Hisse senetleri piyasası bugün yükselişle açılsa da çıkış sınırlı kaldı. Sabah seansında 58.296 seviyesini test eden endekste en düşük seviye olarak da 57.183 seviyesi görüldü. İMKB günü 102 puan artışla 57.311 puandan tamamladı. Avrupa'da bankaların yeniden sermayelendirme yollarının aranması yurtdışında alıcılı seyre destek verdi.

Öte yandan yüzde 8.43 – 8.58 bileşik aralığında hareket eden gösterge faiz yüzde 8.54'ten kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.