5 °C

30 bin öğretmen 'KPSS'yi bekleyecek

Öğretmen atamaları, KPSS'ye ilişkin iddialarla ilgili durum netleşinceye kadar yapılmayacak.

30 bin öğretmen 'KPSS'yi bekleyecek

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS'ye ilişkin iddialarla ilgili durum netleşinceye kadar bugün yapılması planlanan öğretmen atamalarını erteledi.

Milli Bakanı Nimet Çubukçu ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki görüşmeleri devam ederken bakanlıktan yazılı bir açıklama yapıldı.

Başvurunun devam ettiği süreçte yazılı ve görsel basında 2010-KPSS sınavında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin haberlerin yer aldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"ÖSYM Başkanlığınca sınavla ilgili yapılan değerlendirmelerde mevcut bilgi ve belgelerde 2010-KPSS Eğitim Bilimleri sınavında usulsüzlük yapıldığına ilişkin kesin bir bulguya rastlanmadığı, konunun Cumhuriyet Savcılığına intikal ettiği, ancak sınavın tümüyle iptal edilmesini gerektirecek bir durumun oluşmayacağı kanaati belirtilmiştir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde yeni eğitim öğretim yılının 20 Eylül 2010 tarihinde başlayacağı, eğitim-öğretim çalışmalarının aksamaması öğretmen ihtiyacı ve atama bekleyen öğretmen adaylarının durumu dikkate alınarak sözkonusu duyuruya ilişkin işlemlerin sonuçlandırılacağı kamuoyu bilgisine sunulmuştu.

Ancak sınava ilişkin yapılan ihbar ve şikayetler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturmanın yanı sıra Yükseköretim Denetleme Kurulu Başkanlığınca da kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığınca henüz soruşturma tamamlanmamakla birlikte, hazırlanan 30 Ağustos 2010 tarihli soruşturma ön raporunda ulaşılan deliller neticesinde sınavın bütünlüğünü etkileyecek bir durumun ortaya çıkma ihtimali belirtilmiştir. Başvuruda bulunan öğretmen adayları açısından telafisi güç hukuki ihtilafların yaratılmaması amacıyla durum netleşinceye kadar öğretmen atamalarının ileri bir tarihe ertelenmesi uygun bulunmuştur."

    

"Raporu Bakanımıza sunduk"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, KPSS'ye yönelik iddialara ilişkin soruşturmanın ne zaman tamamlanacağını bilmediğini, çalışmanın hızlı bir şekilde sürdüğünü söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Özcan'ın Bakanlıktaki görüşmesi sona erdi.

Özcan, saat 15.00 sıralarında geldiği Milli Eğitim Bakanlığından, konuyla ilgili yazılı açıklamanın Bakanlık tarafından yapılmasının ardından, saat 18.00 sıralarında Çubukçu ile birlikte çıktı.

Çubukçu, gazetecilerin soruları üzerine kendisinin açıklama yapmayacağını, çünkü yazılı açıklama yapıldığını belirtti. YÖK Başkanı Özcan da gerekli açıklamanın yazılı olarak yapıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili soruşturmaların ne zaman tamamlanacağına ilişkin soruya Özcan, "Henüz bilmiyorum. En hızlı bir şekilde çalışıyoruz" yanıtını verdi.

YÖK Denetleme Kurulunca hazırlanan ön soruşturma raporunu Bakan Çubukçu'ya sunduğunu kaydeden Özcan, "Bizim raporumuz bitti, Sayın Bakana sunduk" dedi.YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Kopya olarak elinizde bir delil var mı?" sorusuna "Hayır, henüz yok" cevabını verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.