9 °C

3,5 milyon eve elektrik sağlayacaklar

RWE & TURCAS tarafından Denizli'nin Kaklık Beldesi'nde kurulacak Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali'nin temeli atıldı.

3,5 milyon eve elektrik sağlayacaklar

DENİZLİ - RWE & TURCAS Güney Elektrik Üretim tarafından, Denizli'nin Kaklık Beldesi'nde kurulacak Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali'nin temeli atıldı. Proje, her iki şirket tarafından ortaklık çerçevesinde toplam 500 milyon Euro yatırımla gerçekleştirilecek.

Bölgenin enerji ihtiyacını karşılaması planlanan 775 MW gücündeki santral, 3,5 milyon meskene elektrik sağlayacak. 2012 yılının sonunda işletmeye alınması planlanan santral, Türkiye'deki toplam elektrik üretimine yüzde 2'lik katkı sağlayacak.

Denizli'deki temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Federal Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, RWE AG Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Groβmann, Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ve RWE Türkiye İcra Kurulu Başkanı Andreas Radmacher katıldı.

"Türkiye'deki kilit diğer projemiz Nabucco olacak"

Törende konuşan RWE AG Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Groβmann, Türkiye'nin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "Ortağımız TURCAS ile Türkiye'deki güvenli enerji arzı için güçlerimizi birleştirdik" dedi.

Denizli'de temeli atılan doğalgaz kombine çevrim santralını, RWE adına, Türkiye pazarında atılmış stratejik bir adım olarak nitelendiren Groβmann, sözlerine şöyle devam etti:

"Denizli santrali RWE'nin uluslararası stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Türkiye'nin, gelecekte enerji piyasalarında önemli oyunculardan biri olacağına inanıyoruz. Türkiye'de yürüteceğimiz bir diğer kilit proje ise Nabucco olacak."

"RWE ile yatırıma devam edeceğiz"

Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ise RWE'nin, doğalgaz çevrim santrallerinin işletmesinde çok tecrübeli bir şirket olduğuna vurgu yaparak, "Bu nedenle RWE ile birlikte Denizli'de gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığından dolayı çok memnunuz. Türkiye'nin geleceğine ve enerji pazarımıza birlikte yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Temel atma töreninde verilen bilgilere göre, santralin inşaat yapım aşaması için şu anda 160 kişiye istihdam sağlanırken, çalışmalarının yoğunlaştığı dönemlerde bu sayının 400 ile 600 arasında olması öngörülüyor. Alman enerji şirketi RWE ile TURCAS'ın ortaklığında kurulan 'RWE & TURCAS Güney Elektrik Üretim'de TURCAS'ın yüzde 30, RWE'nin yüzde 70 ortaklığı bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.