4 °C

3M: Türkiye'de kamu kuruluşlarına rüşvet verdik

ABD'li 3M firması, ürün satmak için rüşvet verip haksız ihaleler alındığı, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla iç soruşturma başlattı.

3M: Türkiye'de kamu kuruluşlarına rüşvet verdik

İSTANBUL - ABD'nin en önemli küresel şirketlerinden biri olan 3M firması, şirket bünyelerinde bulunan Türkiye Temsilciliği'nin, Türkiye'de bazı kamu kuruluşlarına hizmet ve ürün satmak için rüşvet verip, haksız ihaleler aldığı, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla iç soruşturma başlattı.

3M firması, ağustos ayında Amerikan Adalet Bakanlığına ve Halka Açık Şirketler Denetleme Komisyonu'na (U.S. Securities and Exchange Commission) verdiği çeyrek dönem faaliyet raporunda söz konusu iddiaları, yetkili Amerikan makamlarına bildirdi. 3M firması, Türkiye'de adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet iddialarını tam olarak araştıracaklarını ancak, araştırma sonrasında ortaya çıkacak sonuçların ve bu sonuçların bedelinin ne olacağını henüz tahmin edemediklerini bildirdiler. Raporda hangi kamu kuruluşuna rüşvet verildiği veya hangi ihaleye fesat karıştırıldığına ilişkin bilgiye yer verilmedi. Bunun soruşturma sonucu ortaya çıkması bekleniyor.

Soruşturma Türkiye'den gelen raporlar sonucu başlatıldı

3M firması, ABD'nin Minnesota eyaletinin St. Paul kentinde bulunan merkezine, Türkiye'den rüşvet ve yolsuzluk konusunda ulaşan çeşitli ihbarlar ve raporları değerlendirdi. 3M şirketi merkezine gelen raporlarda, şirketin Türkiye Temsilciliği'nin Türk Hükümetine bağlı bazı birimlere mal ve hizmet satmak için usulsüz ihalelere adının karıştığı, çeşitli devlet görevlilerine rüşvet verdiği, bazı ihalelerin usulsüzlükle alındığı ve şirket adının bazı yolsuzluklara karıştığı iddia edildi.

Suçlamalar konusunda ciddi belge ve deliller oluşunca firma iddiaları araştırmak için bir komisyon kurdu. Şirketin Minnesota'da bulunan hukuk bölümünün yanı sıra, ABD'de 3M ile bağlantısı olmayan bağımsız hukuk şirketlerinden soruşturmaya destek olmaları konusunda yardım istendi. Soruşturmanın daha sağlıklı yürütülmesi için şirkete ABD'de görevli Türk asıllı iki avukat da dahil edildi. 3M şirketi Türkiye'de rüşvet iddialarını araştırma başlatacağını 12 Eylül 2009'da Amerikan Adalet Bakanlığı ve halka açık şirketleri denetleyen resmi komisyonu olan hükümet kuruluşu U.S. Securities and Exchange'e resmen bildirdi.

Türkiye'de rüşvet verdik, sorumlular araştırılıyor

Amerikan Adalet Bakanlığı ve halka açık şirketleri denetleyen Securities and Exchange Commission'a geçtiğimiz Ağustos ayında verilen faaliyet raporunu ANKA ele geçirdi. Söz konusu raporun 12'inci bölümünde 3M firması şöyle dedi:

"12 Kasım 2009 tarihinde şirketimiz Adalet Bakanlığı ve Güvenlik Denetleme Kuruluş ile temasa geçerek, şirketimize bağlı Türkiye temsilciliğimiz hakkında elimize geçen raporlar doğrultusunda, Türk kamu kuruluşlarına mal ve hizmet satmak için ihaleye fesat karıştırdığı, rüşvet verdiği, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle dahili soruşturma başlattığımız ifşa ettik" denildi.

Etkilenen Türk Hükümet kuruluşlarıyla temasa geçildi

Raporda rüşvet iddiaları ile ilgili Türk makamlarına da bilgi verildiği belirtilerek şöyle denildi:

"Şirketimiz söz konusu iddialarla bağlantısı olan bazı Türk hükümet kuruluşlarıyla da temasa geçti. Şirketimiz, rüşvet ve usulsüzlük iddiaları konusunda Amerikan Adalet Bakanlığı ve halka açık şirketleri denetleyen Securities and Exchange Commission'la birlikte çalışmaktadır. Şirketimiz konuyla ilgili soruşturmada ülke dışındaki faaliyetlerin politikalarının uygulamalarının ve denetimlerinin Yurtdışı Yolsuzluklar Yasası'na uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını değerlendirmek üzere dışarıdan danışmalık hizmeti de almaktadır. Şirketimiz soruşturmanın sonucunda ne tür bir yasal durumun ortaya çıkacağı veya ne gibi bir bedel ödeneceği konusunda herhangi bir tahminde bulunamamaktadır."

Bu arada şirket yöneticisi Stephan Sanchez, soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiğini belirterek, iddialar konusunda gerekli yasal başvuruyu Amerikan makamlarına yaptıklarını söyledi. Sanchez, "Yetkili makamlara verdiğimiz faaliyet raporunda herşey açık olarak anlatılıyor" diye konuştu. 3M şirketinin Türkiye temsilciliği yetkilileri de araştırma sürecinin devam ettiğini belirterek, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

3M
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.