5 °C

50 yıllık maliyetleri bir trilyon dolar

F-35 savaş uçağından oluşan filonun işletme maliyeti 50 yılda 1 trilyon dolardan fazla.

50 yıllık maliyetleri bir trilyon dolar

ANKARA - Türkiye'nin de parçası olduğu F-35 savaş uçağı projesinde bir filonun satın alma ve işletme maliyetlerinin 50 yılı aşkın bir sürede 1 trilyon doları bulacağı tahmini, Washington'da küçük çaplı bir şaşkınlık yarattı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Pentagon tarafından yapılan tahminde, bu faturaya Savunma Bakanlığı'nın 2035'e dek satın almayı planladığı 2 bin 500 hayalet uçak için harcayacağı 385 milyar doların dahil olmaması, şaşkınlığın daha artmasına neden oldu.

Senato'da bir komisyonda bu ay yapılan bir toplantıda cumhuriyetçi Arizona senatörü John McCain, "1 trilyon rakamının, diğer uçakların işletme giderleriyle mukayese edildiğinde dudak uçuklattığını" söyleyerek, bu tahminin henüz erken bir tahmin olduğunu, sonra değişebileceğini, ancak projenin bu rakamı aşağıya çekeceğinden emin olmaları gerektiğinin altını çizdi.

F-35'in ana üreticisi Lockheed Martin firmasından F-35 proje yöneticisi Tom Burbage da, trilyon ifadesinin sansasyonel tepkiye yol açtığını, çünkü kimsenin böyle bir projede buna hazır olmadığını belirtti.

Pentagon yetkilileri, Senato'da verdikleri ifadelerde, F-35'in uçuş saati başına maliyetinin yerini alacağı F-16 ve F-18 savaş uçaklarından yaklaşık yüzde 33 daha fazla olmasının beklendiğini, ancak yeni uçağın çok daha fazla sofistike olacağını, düşman radarında çok daha az görüneceğini ve birkaç uçağın yerine getirebileceği görevleri tek başına yapabilecek sensörlere sahip olacağının altını çizdiler.

Projeyi, Türkiye, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Büyük Britanya destekliyor. Proje toplamda 40 milyar dolara mal olacağı belirtilmişti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap