7 °C

9. Sanayi Kongresi 7-8 Aralık'ta gerçekleştirilecek

İSO'nun 9. Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

9. Sanayi Kongresi 7-8 Aralık'ta gerçekleştirilecek

İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odasının (İSO) "Sürdürülebilir Rekabet Gücü–Sanayi ve Ekonomide Yapısal Dönüşüm" temasıyla düzenlediği "9. Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi", 7-8 Aralık 2010 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

İki gün sürecek kongrenin açılış konuşmalarını Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yapması bekleniyor. 5 oturumun gerçekleştirileceği kongrenin konuşmacıları arasında Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, Harvard Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Merkezi Direktörü Prof. Ricardo Hausmann ve The Financial Times Gazetesi Uluslararası Ekonomi Editörü Alan Beattie de yer alıyor.

Kongre ile paralel olarak gerçekleştirilecek İnovasyon Sergisi'nde de, sanayi kuruluşları, üniversiteler ve araştırma kurumlarının yenilikçi ürün ve sonuçlanmış projeleri ile girişim sermayesi gibi inovasyonun finansmanına aracılık eden destek hizmetlerinin tanıtım standları yer alacak.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, kongre ve sergiye ilişkin düzenlediği basın toplantısında, ilk kongreyi gerçekleştirdikleri 2002 yılında Türkiye ekonomisinin ağır bir ekonomik krizi henüz geride bıraktığını, gelişmelerin ne yönde olacağının belirsiz olduğunu, ancak 2002'den itibaren ekonominin hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini anlattı.

Küçük, ilk 6 kongreyi düzenledikleri 2002-2007 yılları arasında küresel ekonomide rüzgarların son derece ılıman olduğunu, 7. kongrede, 2008 yılında ise küresel ekonomide adeta bir fırtına koptuğunu, ılıman iklimin yerini belirsizliklerle dolu ve gayet sert koşullara bıraktığını söyledi.

8. kongreyi belirsizliklerin devam ettiği ancak en kötünün geride bırakıldığı yönündeki kanaatin giderek yaygınlık kazandığı bir atmosferde gerçekleştirdiklerini kaydeden Küçük, 2010 ile birlikte küresel ekonomide taşların nispeten yerine oturduğunu, krizden çıkış sürecinde Türkiye'nin dikkati çekici bir başarı ortaya koyduğunu kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.