14 °C

ABD'den Ergenekon yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki: "Mahkemenin verdiği cezaların ağırlığını not ediyoruz."

ABD'den Ergenekon yorumu

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "(ABD Dışişleri Bakanı Sözcü Yardımcısı Marie Harf) Dün temyiz süreci sona erene kadar yorum yapmayacağınızı, Türkiye'deki çok sayıda kişinin kararlarla ilgili kaygılar ortaya koyduğunu söyledi. Bu kaygıları siz de paylaşıyor musunuz" yönündeki sorusu üzerine, "Bunun Türk halkının vereceği bir karar olduğu düşüncesindeyiz" ifadesini kullandı.

Sözcü Psaki, "Mahkemenin verdiği cezaların ağırlığını elbette not ediyoruz. Çok sayıda Türk bu konuda kaygı dile getirdi. Ancak sürecin parçası olduğunu anladığımız nihai bir temyize kadar netice üzerinde yorumda bulunmayacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Neden çok sayıda Türk'ün ciddi kaygılar dile getirdiğinden bahsettiğini" sorması üzerine Sözcü Psaki, çünkü bunun Türkiye'de olan ve Türk halkını ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, "Bu konuda bir değerlendirme yapmanın onlara (Türk halkına) ait olduğunu düşünüyoruz ancak süreci göreceğiz" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.