12 °C

Abdülhamit'in torunu Osmanoğlu cumartesi toprağa verilecek

Osman Ertuğrul Osmanoğlu, yaşlılık ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti

Abdülhamit'in torunu Osmanoğlu cumartesi toprağa verilecek

İSTANBUL - Yaşlılık ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden Osmanlı padişahlarından Abdülhamit'in torunu Osman Ertuğrul Osmanoğlu'nun (97) cenazesi, 26 Eylül Cumartesi günü İstanbul'da toprağa verilecek.

İstanbul Müzeler ve Türbeler Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Osmanoğlu'nun cenazesi Sultanahmet Camisi'nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından dedesi II. Abdülhamit'in de gömülü olduğu II. Mahmut Haziresi'ne defnedilecek.

Defin işlemi için Osman Ertuğrul Osmanoğlu'nun eşi Zeynep Osmanoğlu'nun yaptığı müracaatın işleme konulduğu, türbeye defin için Bakanlar Kurulu kararı gerekmesi nedeniyle iznin alınması ve kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının bekleneceği öğrenildi. Bu konuda bakanların imzalarının alınmasına başlandığı belirtildi.

Osmanoğlu'nun cenazesi, vefat ettiği Amerikan Hastanesi morgunda tutuluyor.

Özgeçmişi

II. Abdülhamit'in oğlu şehzade Burhaneddin Efendi'nin oğlu olan Osman Ertuğrul Osmanoğlu, 18 Ağustos 1912 tarihinde Yıldız Sarayı'nda doğdu.

Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanının bütün fertlerinin Türkiye'den sürgün edilmesi nedeniyle babası ve kardeşiyle birlikte Viyana'ya yerleşen Osmanoğlu, 1933 yılında babasıyla birlikte ABD'ye gitti.

Babasının 1949 yılında vefatından sonra 1952 yılında Kanada merkezli bir madencilik şirketi kuran Osmanoğlu, 1991 yılında Osmanlı hanedanı ile benzer bir akıbeti paylaşan Afgan kraliyet ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi ve Dr. Pakize Tarzi'nin kızı Zeynep Tarzi ile evlendi.

Akıcı bir şekilde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşan, İtalyanca ve İspanyolca'yı anlayan Osmanoğlu, 1974 yılında yürürlüğe konulan af kapsamında ailenin diğer üyelerini takiben 1992 yılında Türkiye'ye geldi ve 2004 yılı içinde de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldı.

Daha ziyade New York Manhattan'da yaşamını sürdüren Osmanoğlu, ''Osmanlı Hanedanının Reisi'' ve ''Son Osmanlı'' olarak anılıyordu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap