16 °C

ABD'ye F-35 tepkisi: Türkiye alternatifsiz değil

ABD Senatosu'nun F-35 kararınına tepki gösteren Başbakan Yıldırım, "Bu teşebbüsler esef verici, stratejik ortaklığın ruhuna aykırı" dedi.

ABD'ye F-35 tepkisi: Türkiye alternatifsiz değil

ABD senatosu F-35'leri Türkiye'ye teslimatını geçici olarak durdurmak isteyen kanunu onayladı.

İzmir’de basın temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım nihai olmayan bu kararı değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosunun aldığı F-35 kararının çok taze olduğunu ifade eden Yıldırım, "Uzun bir prosedürü var ama böyle bir teşebbüste bulunulması bile esef verici. Müttefiklik ruhuna aykırı ve talihsiz bir gelişme. Türkiye alternatifsiz değil. Bir süredir buna benzer durumları yaşıyoruz ve gerekli tedbirleri alıyoruz. Savunma sanayinde yerlileştirmeye hız verdik ki bu ambargolar savunmamızda zafiyete yol açmasın" dedi.

Tel Rıfat’ın küçük ama hassas bir bölge olduğu aktaran Binali Yıldırım, "Orada Ruslar ve rejim unsurları da var. Hassas ve soğukkanlı davranmak lazım. Nihai çözüm bulunması konusunda Rusya, İran ve Türkiye birlikte iyi çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Menbiç operasyonu

Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Menbiç’te devriye görevine başladığını vurgulayarak, "15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra terörle mücadelede konsept değiştirdik. Öncesi ve sonrası gördük ki FETÖ ile PKK beraber çalışıyor. 40 yıldır bu mücadeleyi veriyoruz, savunma değil de taarruz esasına göre bu mücadeleyi yürütelim dedik. Üzerine gittik ve bu etkili oldu. Dışarıdan sızmalar hariç bunları şehirde, kırsalda her yerde etkisiz hale getirdik. Dışarıdan özellikle ABD’nin YPG ve PYD unsurlarına DEAŞ’la mücadele için donatması, bu silahların da Kuzey Irak alanında PKK’ya aktarılması, oradan da ülkemize sızmaların olması işimizi zorlaştırdı. Bunun üstesinden gelmek için önce Suriye’de 250 kilometrekarelik sınır alanımızı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile 35-40 kilometrelik bandı terörden temizledik. Çok zor bir operasyondu. Hele bir darbeden çıkmış ordunun hemen toparlanıp iki süper güç arasına kılıç gibi girmesi ile zoru başardık. Büyük bir titizlikle bunu başardık. İğneyle kuyu kazar gibi, şehitler vermek pahasına büyük bir çaba gösterdik. Bunu da tüm dünya takdir ediyor" ifadelerini kullandı.

90 günlük yol haritası

Menbiç konusunda 90 günlük bir yol haritası yaptıklarını açıklayan Başbakan Yıldırım, "Bu uygulamaya girdi. Menbiç’te bizim askerlerimiz ve Amerikalılar devriye görevi yapıyor. YPG ve PYD unsurlarının oradan tamamen çıkarılması ve oranın asli unsurlarına teslimi olacak. Kuzey Irak sahasını emniyete almazsak terörle mücadelede sonuç alamayız. İçeri doğru 300 kilometrekarelik alanda 30 kilometre derinlikte konuşlandı askerlerimiz. Kandil’den, Sincar’dan ve Suriye’de gelen terör saldırılarını mahallinde durduracaklar. Hedef Kandil ve Sincar’daki karargahları ortadan kaldırıp terörü sınırlarımıza gelmeden kontrol altına almak. Geriye Ayn El Arap bölgesi kalıyor. Bu bölge de diğerlerinden farklı olmayacak. Güvenlik kuşağı oluşturuyoruz, böyle bir mecburiyet var. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Kendi ülkemizi korumak için tedbir alıyoruz. Bu bizim en meşru hakkımız" diye konuştu.

ABD'den kritik Türkiye kararıABD'den kritik Türkiye kararı

 

Kaynak: İHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap