20 °C

Afrin'de bir günde 9 köy terörden arındırıldı

Afrin'de gün içinde teröristlerden temizlenen köy sayısı 9'a yükseldi.

Afrin'de bir günde 9 köy terörden arındırıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin Afrin bölgesinde devam eden operasyona ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 3530 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Afrin’de halk terör örgütünün engellerini kazma kürekle ve elleriyle aşıyor

9 köy ve stratejik 3 tepe ele geçirildi

TSK ve ÖSO, Afrin'in güneyindeki Cinderes beldesine bağlı Yukarı Meski ve Aşağı Meski köyleri ile Afrin'in batısındaki Racu beldesine bağlı Şeyh Bilal, kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Küçük Meydan, güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Kurdane köyleri ve stratejik öneme sahip 801, 524 ve 544 rakımlı tepeleri YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.

TSK ve ÖSO, Afrin'in Aşağı Gulyan, Yukarı Gulyan, Kokan ve Darkir köylerini de teröristlerden temizledi.

Böylece gün içinde teröristlerden temizlenen köy sayısı 9'a yükseldi.

Afrin ilçe merkezini kuşatan TSK ve ÖSO, buradan güneye gitmek isteyen sivillere ise güvenli geçiş imkanı veren bir koridoru açık tutuyor.

TSK'dan Afrin halkına çağrı

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin halkına yönelik iki dilde hazırlanan bildirileri havadan attı.

TSK'nin sosyal medya hesabından da paylaşılan ve "Afrinli Kardeşlerimiz" hitabıyla başlayan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"PKK/PYD/YPG/DEAŞ terör örgütleri yıllardır size ve bize maddi ve manevi zararlar veriyor. Sizleri evinizden, yurdunuzdan, sevdiklerinizden mahrum ettiler. Teröristlere 'dur' demenin zamanı geldi. Tek hedefimiz size eziyet eden terör örgütleridir. Teröristlerden, terörist mevzi ve barınaklarından uzak durun. Sizi ve çocuklarınızı kalkan olarak kullanmalarına izin vermeyin. Afrin'den ayrılmak isteyenler, TSK'nın garantisi altında olacaklardır. Teröristler tarafından zorla silah altına alınanlar, sizler de en kısa zamanda silahlarınızı bırakın, evlerinize dönün. TRT Radyosunu dinleyin."

"Sana uzattığımız ele güven"

TSK'nin, Afrin'deki teröristlere "teslim olun" çağrısında bulunduğu diğer bildiriye ise "Terör örgütü içinde yer alanlar" ifadesiyle başlandı.

Bildiride şunlara yer verildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri barış, huzur ve güven getirmek için Afrin'dedir. Seni asılsız ve boş vaatlerle kandıranların oyununa gelme, aldanma. Seni öne sürenler Afrin'den kaçıyor, en güvenli, en iyi şartlarda yaşamaya devam ediyor. Seni kullanan eli kanlı terör örgütünden uzak dur. Sana uzattığımız ele güven. Türkiye'nin adaletine güven. Türk Silahlı Kuvvetlerine güven. Gel teslim ol. Afrin'de huzur ve barış dolu bir gelecek seni bekliyor."

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar: Şehitlerimizin kanları asla yerde bırakılmayacak"Hesabı sorulacak"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ve fedakar mensupları tarafından şehitlerimizin kanları asla yerde bırakılmayacak, sevdiklerinin gözyaşlarının hesabı sorulacaktır." dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar "Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla hareket eden ordumuzun kahraman şehitlerinden bizlere miras kalan o yüce ruh, bugün terörle mücadele harekatı, 15 Temmuz menfur darbe girişimi, Fırat Kalkanı ve halen yürütmekte olduğumuz Zeytin Dalı Harekatı’nda ortaya konan fedakarlık ve kahramanlıkların da ilham kaynağı olmuştur." diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap