11 °C

Ağca, Türkiye'ye döndü

Suikast düzenlediği merhum Papa 2. Ioannes Paulus'un kabrini ziyaret eden Ağca, uygunsuz seyahat belgeleriyle İtalya'ya girmekten dolayı ülkeden sınırdışı edildi.

Ağca, Türkiye'ye döndü

Suikast düzenlediği merhum Papa 2. Ioannes Paulus'un (Jean Paul) kabrini geçen cumartesi ziyaret eden Mehmet Ali Ağca, uygunsuz seyahat belgeleriyle İtalya'ya girmekten dolayı sınırdışı edildi.

Ağca'nın durumuna bakan sulh hakiminin öğle saatlerinde verdiği sınırdışı kararı, akşam saatlerinde İtalyan polisince uygulandı. Roma Emniyet Müdürlüğü Göçmen Bürosu'na bağlı iki polisin nezaretinde Ağca, Roma Uluslararası Leonardo Da Vinci Havaalanı'na getirildi ve "Isola di Capri" isimli Airbus 319 model Roma-İstanbul seferini yapacak Alitalia uçağına bindirildi.

İstanbul'a döndü

Roma'dan yarım saati aşkın geç kalkış yapan Mehmet Ali Ağca'yı taşıyan uçak, gece geç saatlerde İstanbul Atatürk Havalimanı'na vardı.

Ağca, suikastten iki yıl sonra 27 Aralık 1983'te Papa 2. Ioannes Paulus'un kendisini o dönem tutuklu bulunduğu Rebbibia cezaevinde ziyaret edişinin 31. yıl dönümünde merhum Papa'nın kabrini ziyaret etmiş ve beyaz güllerden oluşan bir demet çiçek bırakmıştı. Ağca, Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı'nda İtalyan basınına açıklamalarda bulunduktan sonra İtalyan polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Bu arada, Ağca'nın sınırdışı davasına, 1983 yılında kaçırılan kız kardeşi Emanuel Orlandi'yi bulma ümidiyle müdahil olmak isteyen olmak isteyen Pietro Orlandi'nin talebi, Roma Cumhuriyet Savcılığınca uygun görülmedi. Ağca, Emanuel Orlandi'nin, Bulgar mafyası ve Roma'nın ünlü Magliana çetesi tarafından Papa suikastinden sonra kendisinin serbest bırakılması için kaçırıldığını ve halen hayatta olduğunu öne sürmüştü.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.