18 °C

Ağrı'dan 160 bin kurbanlık gönderildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Demirkıran, "Kurban Bayramı dolayısıyla kentten 45 bin büyükbaş, 115 bin küçükbaş kurbanlık sevkiyatı yapıldı. Bu kurbanlıklardan 300 milyon lira gelir sağlanmasını bekliyoruz" dedi.

Ağrı'dan 160 bin kurbanlık gönderildi

Kurbanlık ihtiyacının karşılanması için başta büyükşehirler olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına Ağrı'dan 160 bin küçük ve büyükbaş hayvan gönderildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Demirkıran, yaptığı açıklamada, Ağrı'nın hayvancılıkta büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. 

Kurban Bayramı dolayısıyla 160 bin kurbanlığın başka kentlere gönderildiğini kaydeden Demirkıran, "Kurban Bayramı dolayısıyla kentten 45 bin büyükbaş, 115 bin küçükbaş kurbanlık sevkiyatı yapıldı. Bu kurbanlıklardan 300 milyon lira gelir sağlanmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Bu arada, Ağrı'da da kurban ticaretinde bayrama 2 gün kala hareketlilik sürüyor. 

Ağrı merkez ve çevre köylerden kamyonlarla sabahın erken saatlerinde Ağrı Belediyesi Hayvan Borsa'sına gelen alıcılar bütçelerine uygun kurbanlığı bulmak için borsadaki çadırları tek tek dolaşıyor. Küçükbaşların 450 ila bin lira, büyükbaşların ise bin 500 ila 20 bin lira arasında satıldığı borsada, besiciler ile alıcılar arasında hararetli pazarlıklar yaşanıyor. 

Besicilerden Ali İhsan Altay, hem kurbanlık fiyatlarının hem de satışların iyi olduğunu dile getirerek, "Kurbanlık fiyatları ucuz ve kurbanlık alan çok" dedi.

Kurbanlık almaya gelen vatandaşlardan Cevdet Kocabay ise bu yıl pazardaki hayvan sayısı fazla olmasına rağmen fiyatların yüksek olduğunu savundu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap