AK Parti'den "Sümeyye Erdoğan" açıklaması

"Sümeyye Erdoğan ücret almıyor"

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya'nın La Repubblica Gazetesi'nde yer alan "AK Parti Genel Başkan Danışmanı Sümeyye Erdoğan'ın ayda 25 bin Avro maaş aldığı" yönündeki iddianın asılsız olduğunu belirterek, Sümeyye Erdoğan'ın danışmanlık hizmeti karşılığında hiçbir ücret almadığını bildirdi. 

Çavuşoğlu yazılı açıklamasında, 20 Haziran 2013 tarihinde İtalya'nın La Repubblica Gazetesi'nde Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kızı ve danışmanı olan Sümeyye Erdoğan hakkında "iftira" niteliğinde bir habere yer verildiğini belirtti. 

"Genç Türklerin Düşmanı Erdoğan-Erdogan il nemico dei giovani turchi" başlıklı haberde Türkiye'de halkın ve aydınların bir genellemeye tabi tutularak hükümet karşıtı olarak gösterildiğini belirten Çavuşoğlu, "Tek yanlı ve önyargılı bakış açısıyla verilen yalan haberde meydanlarda toplanarak ‘biz buradayız' diyen, vandallığı aşikar olan, şiddet ve nefret söylemini yaygınlaştıran gezi parkı eylemlerinden rahatsız olan halkın çoğunluğu görmezden gelinmiştir" dedi. 

Çavuşoğlu, Taksim yayalaştırma projesinin başından beri ısrarla yetkililer tarafından alışveriş merkezi inşasının söz konusu olmadığının vurgulandığını belirterek, "Bu gerçeğe rağmen Başbakan'ın parkta ‘Doha ya da Dubai stili bir alışveriş merkezi' yapmak istediğini yazabilmek ne gazetecilik mesleği ilkeleriyle ne de evrensel ahlak ilkeleriyle uyuşmaktadır. 
Başbakan Erdoğan'ı ‘sultanmış gibi davranmakla' suçlayan ve her geçen gün kendisine yönelik eleştirilerin arttığından dem vuran gazete, kurulduğu günden beri tüm seçimlerde aldığı oy oranını arttıran ve seçmenin yüzde 50'sinin oyunu ve beğenisi kazanan AK Parti'nin nasıl tek başına iktidar olduğuna elbette değinmiyor. Son bir hafta içinde Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen milli irade mitinglerine gösterilen yoğun katılım halkın AK Parti iktidarına olan teveccühünün en büyük ispatıdır" ifadelerini kullandı. 

Sümeyye Erdoğan hiçbir ücret almıyor
La Repubblica'nın haberindeki AK Parti Genel Başkan Danışmanı Sümeyye Erdoğan'ın ayda 25 bin Avro maaş aldığı yönündeki iddianın ise asılsız bir yalan olduğunu savunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: 
"Ellerinde bu haberi doğrulayacak bir belge varsa iddialarını ispatlamaya, aksi takdirde yalan haberlerini tekzip etmeye davet ediyoruz. 
Haberi yayınlarken sorma gereği duymadılar; ama AK Parti Genel Merkezi olarak Sümeyye Erdoğan'ın danışmanlık hizmeti karşılığında hiçbir ücret almadığını ifade ederiz. 
Gezi Parkı protestoları gazetenin iddia ettiği gibi ‘tavan yapmış' durumda değil, aksine yatışmaktadır ve sokaklar normale dönmektedir. Yaşanan bu gerilimin arkasındaki uluslarararası medyanın yalan ve tarafgir haberlerinin katkısı tüm halkımız tarafından bilinmektedir. Sosyal medya üzerinden yayılan doğrulanmamış bilgiler, uluslararası saygın basın kuruluşlarının bu fotoğrafları doğrulamadan paylaşarak kendilerini gülünç hale getirmesi göstermektedir ki; güçlü Türkiye üzerinde gezi parkı araçsallaştırılarak küresel bir oyun oynanmak istenmiştir. 
Ne halkımız ne de hükümetimiz bu çirkin oyuna gelmeyecek, demokratik, insan hak ve hürriyetleri çerçevesindeki gösteri ve ifade özgürlüğü, halkın karar alma mekanizmalarına tam katılımı en etkili şekilde gözetilmeye devam edilecektir."