5 °C

Ali İsmail Korkmaz davası Kayseri'de başladı

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın 4. duruşması Kayseri'de başladı

Ali İsmail Korkmaz davası Kayseri'de başladı

KAYSERİ - Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybettiği iddiasıyla açılan davanın 4. duruşması saat 09.30'da  Kayseri'de başladı. Duruşma girişinde görevli polisler anne ve baba Korkmaz'dan Ali İsmail Korkmaz'ın çerçeveli fotoğraflarını, güvenlik gerekçesiyle x-ray cihazından geçirmelerini istedi.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın dördüncü duruşması, Adliye binasının zemin katında duruşma salonuna çevrilen konferans salonunda yapılıyor. Çeşitli illerden gelen ve müdahil olmak isteyen avukatlar salonu tamamen doldurdu. 

Duruşmada, tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar, Yalçın Akbulut, tutuklu sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan ile Muhammed Vatansever, Ramazan ve İsmail Koyuncu, Ebubekir Harlar hazır bulundu. 

ali_ismail_korkmaz.jpg

Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel, babası Şahap ve ağabeyi Gürkan Korkmaz, ellerinde Ali İsmail Korkmaz'ın fotoğrafıyla duruşma salonuna geldi. Aileyi salonda bulunan avukatlar karşıladı. 

Anne Emel Korkmaz, jandarma ekiplerinin arasında salona gelen sanıkları görünce "Katiller sizi, inşallah hayatınız boyunca hep böyle korumalarla gelirsiniz, Allah belanızı versin" diyerek tepki gösterdi. 

Duruşmayı Uluslararası Af Örgütü'nden bir gözlemci de takip ediyor. 

Duruşma için gelen gruplarla polis arasında arbede 

Öte yandan, dava dolayısıyla sabah erken saatlerden itibaren polis Adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. TOMA'lar ise İl Emniyet Müdürlüğü önünde bekletiliyor.  

Kaldırım Caddesi ile Erkilet Bulvarı'nın Adliye kavşağına kadar olan bölümünü trafiğe kapatan polis, 3 farklı arama noktası oluşturdu.  

Duruşmayı izlemek için farklı illerden gelen gruplar da İstasyon Mahallesi'ndeki pazar yerinde toplandı.  

Buradan Kaldırım Caddesi'ni takip ederek, spor tesisleri önündeki arama noktasına kadar sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 100 kişilik grup, aranmadan kendileri için ayrılan bölüme geçmek istedi.  

Bu sırada gruptakilerle polis arasında arbede yaşandı. Olaylarda yaralanan 2 kişi ambulansla Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.  

Olaylara karışan biri kadın 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı.  

Grup temsilcileri ile polis arasındaki görüşmelerin ardından arama noktası kaldırıldı. Ancak, gruptakiler gözaltına alınan arkadaşları  serbest bırakılmadan kendileri için ayrılan alana girmeyeceklerini belirterek, Kaldırım Caddesi'nde bekleyişini sürdürüyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.