14 °C

Almanlar İncirlik'e yatırım yapacak

Almanya Savunma Bakanlığı, İncirlik'e planlanan yatırımlar için ayrılan 58 milyon euroluk bütçeyi onayladı

Almanlar İncirlik'e yatırım yapacak

Alman Federal Meclisi’nde “Ermeni soykırımı” tasarının kabul edilmesi sonrası Türkiye ile Almanya arasında İncirlik tartışmaları başlamıştı. Bu süreçte Türkiye'nin Alman bakanların İncirlik'e ziyaretini engellediği iddia edildi. Geçtiğimiz haftadan itibaren bu tasarının geçerliliği tartışmaları başlamış ve 'ilişkiler normale dönüyor' yorumları yapılmıştı.

Spiegel-Online, Almanya Savunma Bakanlığı’nın İncirlik'e planlanan yatırımlar için 58 milyon euroluk bütçeye onay verdiğini duyurdu. Spiegel'e göre, aylar süren tartışmaların ardından Almanya, IŞİD'e karşı mücadelede koalisyon güçlerine desteğini İncirlik Üssü'nden vermeye devam edecek.

Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Gerd Hoofe'den alınan bilgiye dayandırılan haberde, bakanlığın İncirlik'teki Alman birliklerine yönelik planlanan yatırımlar için 58 milyon euroluk bütçeyi serbest bıraktığı belirtildi.

İncirlik Üssü'nde yaklaşık 26 milyon euroya Alman ordusunun keşif uçakları Tornadolar için özel bir uçuş pisti ve askerlerin kalacağı barınaklar inşa edilmesi planlanıyor. 30 milyon euroya ise operasyonlarda kullanılacak modern geçici karargâhların yaptırılmasının öngörüldüğüne yer veriliyor.

Askeri kaynaklara göre, İncirlik Üssü'nde Alman birlikleri için yatırımlara acil ihtiyaç bulunuyor. Alman ordusunun İncirlik'teki misyonu başladığından bu yana uçakların ABD'ye ait pistlerde konuşlandırıldığı, askerlerin geçici yerlerde konakladığı ve keşif uçuşlarında müttefiklerden teknik destek almaya ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

'Aylardır devreye sokulmuyor'

DW Türkçe’nin yansıttığı haberde, Almanya'nın İncirlik Üssü'nde yapacağı yatırımların IŞİD'e karşı mücadelede Alman ordusunun İncirlik Üssü'nü kullanmaya devam edeceği anlamına geldiğine de dikkat çekildi.

Yatırım kararının yaz ayları başlarında alındığı ancak “Ermeni soykırımı” tasarının Alman Federal Meclisi’nde kabul edilmesine tepki olarak Alman vekillerin İncirlik ziyaretlerine izin çıkmaması üzerine başlayan gerginlik nedeniyle planın devreye sokulmadığı belirtildi.

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.