9 °C

Alsancak Stadı için flaş karar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Alsancak Stadı'nın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle derhal boşaltılmasını istedi

Alsancak Stadı için flaş karar

İZMİR - İzmir'in köklü takımlarından Göztepe ve Altay'ın maçlarını oynadığı 'emektar' stad Alsancak Stadı için bakanlıktan sürpriz bir karar çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, depreme dayanıklı olmadığı ve çökme riski taşıdığı iddialarıyla sık sık gündeme gelen tesiste yaklaşık 15 gün önce yapılan testler sonucunda tribünlerle idari binanın yıkılma tehlikesinin bulunduğu ve tesisin derhal boşaltılması kararlaştırdı. Kararın sezonun başlamasına 2 hafta kala açıklanması ise ayrı bir gündem yarattı. Altay Spor Kulübü durumu, "İzmir futbolunda çok büyük kaos oluşacak" sözleriyle açıkladı.

Tesiste 6 Ağustos'ta yapılan depreme dayanıklılık testinin ardından ellerine, 'Müsabaka oynamaya uygun değil' raporunun geldiğini belirten İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, "Durumu Türkiye Futbol Federasyonu'na da ilettik. Tesis can güvenliği sağlamıyor. Stadın bitişiğinde kullandığımız il müdürlüğü binasını da derhal boşaltacağız. Acil olarak kendimize yer arıyoruz" dedi. Stadın durumuyla ilgili İzmir Valiliği'yle de görüşen Tatlısu, şöyle devam etti:

"Hem açık tribün, hem de kapalı tribün için gelen raporlar korkunç. Kapalı tribünün altında temel bile olmadığı ortaya çıktı. Tesis bünyesinde yer alan il müdürlüğü binamız en küçük bir araç geçişinde, hatta rüzgarda bile sallanıyor. Bu şartlarda burada tek maç dahi oynanamaz. İzmir Valiliği detaylı analiz ve açıklamaları kamuoyuyla paylaşacak. Statla ilgili nihai kararın ne olacağını bilmiyorum."

Altay Başkanı: 70 bin TL'ye 3 bin adet yeni koltuk siparişi verdik

Alsancak Stadı'nı son 6 sezondur Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü'nden kiralayan, Karşıyaka, Göztepe ve Altınordu'yla birlikte iç saha maçlarını emektar tesiste oynayan Altay, kararın şokunu yaşıyor. Tek gelir kaynaklarının diğer İzmir kulüplerinden elde ettikleri stadı kiralama bedeli olduğunu söyleyen Başkan Aslan Savaşan, şöyle dedi:

"Bu testler ligin başlamasına günler kala kala değil, geçtiğimiz sezonun sonunda yapılmalı, güçlendirme gerekiyorsa tribünler güçlendirilmeliydi. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Stat için 70 bin TL'ye 3 bin adet yeni koltuk siparişi verdik. Passolig sistemi için stada büyük yatırım yapıldı. İzmir futbolunda çok büyük kaos oluşacak."

"AVM mi yapılacak?"

Alsancak Stadı'nın yeni sezonun başlamasına kısa süre kala kapatılması, İzmir'de "Tesisi alışveriş merkezi yapacaklar" söylentilerine de yol açtı. Toplam 16 bin 400 kapasiteli stada 2012 yılında 81 milyon TL değer biçilmiş, kente yapılacak diğer statlar için kaynağın, bu tesisin ticari alana dönüştürülerek yaratılması planlanmıştı. Ancak İzmirlilerin tepkisi, yetkililere geri adım attırdı.

Alsancak Stadyumu hakkında

Altay Alsancak Stadyumu, Türkiye'nin İzmir ilinin Konak kazasındaki Alsancak semtinde bulunmakta olan futbol stadyumu. Altay'ın iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

1910'ların başında bölgede o zaman yaşayan Rumların takımı olan Panionios o zamanlar maçlarını bu alanda oynamış, ne var ki Türk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra bölgeyi terk etmek durumunda kalmıştır. Böylece İzmir Valiliği'ne kalan bu futbol alanı, 1929 yılında kapalı ve açık tribünlerin inşa edilmesiyle Alsancak Stadı adıyla tam anlamda bir futbol stadına dönüştürülmüştür.

1959 yılında kurulan Türkiye Fulbol 1. Ligi'nde Altay, Göztepe, Karşıyaka, Altınordu ve İzmirspor olmak üzere beş İzmir takımı bulunuyordu. Alsancak Stadı o yıllardan süregelerek yarım asırdır Türkiye Ligleri'ndeki İzmir takımlarına evsahipliği yapmaktadır. Bu stadta Olympique de Marseille, AS Roma, Benfica, Atletico Madrid, 1860 München, Cardiff City gibi o dönemin Avrupa devleri ağırlanmış,İstanbul'un Üç Büyükleri pek çok kez İzmir takımları tarafından mağlup edilmiştir.

Stad şu anda Altay kulübünün kendi stadyumudur. Bu kulübün maçlarına ve Göztepe, Karşıyaka kulüplerinin maçlarına ev sahipliğini yapmaktadır. Ayrıca sık sık Altınordu ve İzmirspor da ihtiyaca göre bu stadı kullanabilmektedir.

Stadyumda, kapasite koltuklu olarak 15.358'dir. Kale arkası tribünleri yoktur. Birçok kez elden geçirilen stadyum, aynı zamanda 2005 Yaz Üniversite Oyunları'na da ev sahipliği yapmıştı

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.